Шкідники та хвороби біотичної частини агротехнологій
Природні фітоценози не потребують регулювання чисельності шкідників, хвороб і бур'янів. Людина необережним втручанням в екосистему порушує її захисні функції і наслідком цього є ушкодження культурних рослин хворобами і шкідниками. В даному випадку вступають в силу закони природи, реакція яких направлена на стабілізацію становища, збереження динамічної рівноваги. Розвиваються небажані трофічні зв'язки, порушуються взаємозв'язки між продуцентами (зеленими вищими і нижчими автотрофними рослинами) і хемотрофними організмами (бактеріями, грибами). Внаслідок необережного втручання в екосистему пригнічуються також редуценти, які перетворюють органічну речовину в мінеральні сполуки, - гриби, корисні бактерії. При цьому зменшується кількість корисної мікробіоти (земляних черв'яків) і, навпаки, поширюються небажані види ґрунтової біоти (личинки шкідників). Це явище спостерігається завдяки різкому зменшенню корисних ентомофагів, які в природі врівноважують інтенсивність шкідників. Це порушує динамічну рівновагу між шкідниками рослин і їх паразитами. Тому, враховуючи конкретні умови, потрібно створювати чи порушувати певні трофічні зв'язки в агрофітоценозах.
Важливим чинником стабільного розвитку рослинництва і значним резервом збільшення врожаїв сільськогосподарських культур є раціональне регулювання чисельності шкідників і розповсюдження хвороб. У зв'язку з цим можна виділити два основних напрями вирішення цього завдання:
1. Теоретичне обґрунтування та визначення конкретних
рекомендацій для поліпшення фітосанітарного стану посівів.
2. Розробка науково обґрунтованої технології захисту
культур від шкідників, хвороб та бур'янів на екологічній ос
нові.
В сучасних умовах на основі Міжнародного досвіду (США, Великобританія, Італія, Ізраїль) розроблені концептуальні підходи розробки методів захисту рослин. Основним постулатом є використання всіх доступних прийомів з урахуванням природних регулюючих і лімітуючих елементів навколишнього середовища. З огляду на це, інтегрований підхід до регулювання шкідливими організмами розглядається як система управління ними, з урахуванням динаміки їх популяцій і умов навколишнього середовища. Для цього використовують всі доступні прийоми і методи для підтримання чисельності шкідливого організму нижче порогового рівня, що зумовлює економічно істотні втрати.
Основні принципи формування і регулювання чисельності елементів біотичної системи агрофітоценозів (за М. П. Лісовим):
1. Економічна адресність при розміщенні культури. Суть принципу полягає в диференційованому використанні нерівномірно розподілених у просторі ґрунтових, топографічних і мікрокліматичних факторів. На відміну від техногенного підходу слід перейти до створення агроекосистем, де адаптивне використання екоресурсів здійснюється на основі імітації принципів побудови реальних екосистем. Важливою умовою реалізації адаптивної інтенсифікації сільськогосподарського виробництва є збільшення вкладень у продукцій-ний середоутворюючий процес всіх біологічних компонентів агробіоценозу поля (рослини, ґрунтова мікрофлора, ентомо-фауна і т.п.). Передбачається, що ефективні підходи до управління процесами розвитку та еволюції агробіоценозу будуть здійснюватись переважно завдяки селекції, агротехно-логіям та конструюванню агроекосистеми.
2. Визначення інтегрованого захисту потребує аналізу
динаміки популяцій шкідливих організмів і умов навколиш
нього середовища. Для досягнення цієї мети повинен постій
но вестись моніторинг, який забезпечує регулярний кон
троль за структурою та мінливістю популяцій шкідливих ор
ганізмів; за умовами, що сприяють виникненню епіфітотій;
за резистентністю популяцій до хімічних та біологічних засо
бів захисту. Для реалізації цих положень необхідні багато
річні спостереження за структурою і динамікою популяцій,
що на кінцевому етапі дасть змогу визначити не тільки їх чи
сельність, але й встановити межі та просторову структуру
тієї чи іншої популяції, виявити роль різних факторів се
редовища в формуванні і мінливості популяції. Це сприяти
ме розробці прийомів управління популяцією шкідливих
організмів у потрібному напрямі.
3. Підтримання чисельності популяції нижче порогово
го рівня шкодочинності. Необхідно пам'ятати, що захисні
заходи передбачаються тільки н тих випадках, коли розви
ток шкідливих організмів загрожує, перевищити межу шкід
ливості. Недоцільно ні ;і економічної, ні з екологічної точки
зору домагатися повної ліквідації збудника хвороби чи шкід
ника. Досить зниження їх розпитку лише до рівня економіч
ного порогу шкодочинності.
4. Використання методів захисту від комплексу шкід
ливих організмів. Цей принцип ефективний в умовах, коли
застосовуються всі доступні методи захисту рослин (стій
кість сорту, агротехнології тощо.)
Важливим елементом захисту рослин є стійкість до збудників хвороб і шкідників. На жаль, частка стійких сортів і гібридів дуже мала: сорти, стійкі до фітопатогенів, становлять не більше 15% , щодо шкідників - не більше 7% . До того ж значна кількість сортів (гібридів) несе одні і ті ж гени стійкості, що пов'язано з використанням у селекції генетично однотипного матеріалу.
Серед агротехнічних прийомів сівозміна залишається важливим заходом, а вибір попередника повинен базуватися на основі прогнозування його впливу на розвиток шкідливих організмів. Наприклад, значимість цього фактора можна продемонструвати на прикладі фузаріозу колоса пшениці. На тих полях, де попередниками були цукрові буряки і кукурудза, завжди характерна підвищена ураженість пшениці фузаріозом і підвищений рівень у зерні мікотоксинів. Якщо ж попередниками були пар, горох, трави, то це істотно поліпшувало фітосанітарний стан посівів пшениці.
Добрива є фактором стабільного функціонування агрофітоценозів. Вони не здійснюють прямого впливу на збудників хвороб, але підвищують витривалість рослин щодо захворювання і збільшують врожай. Ця проблема на сьогодні не зовсім вивчена і конкретних даних у цьому зв'язку немає. Але сумніватись у важливості цього фактора з огляду на практику не доводиться.
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 2605;