Ресурси сучасних сортів і гібридів та їх реалізація в агротехнологіях
Сучасні агроекосистеми створені волею і зусиллям людини для стійкого забезпечення її продуктами харчування. На відміну від природних екосистем, у яких стабільність і саморегуляція забезпечуються широким генетичним різноманіттям видів рослин, тварин, комах, мікроорганізмів, штучні агроекосистеми не мають ні такої стабільності, ні саморегуляції. Вони представлені одноманіттям окремих культур, а відсутність стійкості та стабільності робить їх подібними до глобального штучного поживного середовища для розвитку шкодочинних організмів. Тому стабільність і продуктивність агроекосистем повинні постійно підтримуватись додатковими зусиллями і затратами енергії з боку людини шляхом застосування потенціалу ресурсів нових сортів і гібридів сільськогосподарських культур, регулювання динаміки бур'янових угрупувань та застосування хімічних та інших методів і засобів захисту рослин від шкодочинних організмів.
За останні 10 років різко зменшились як форми ведення господарства, так і технології вирощування сільськогосподарських культур. На зміну 8- та 10-пільним сівозмінам прийшли 3-5-пільні, що скоротило ротацію культур у сівозміні вдвічі. Біологічний потенціал урожайності сортів та гібридів не може бути реалізований унаслідок порушення технології вирощування, оскільки втрачені її складові: просторова ізоляція, ротація культур у сівозміні тощо. Але це лише видима причина, яку легко усунути за умови чіткого дотримання існуючих технологій вирощування.
Зростання виробництва продукції рослинництва відбувається за рахунок підвищення урожайності сільськогосподарських культур, важливим фактором якого є використання високоврожайних сортів (гібридів). У сучасному землеробстві - це найдоступніший і найефективніший спосіб збільшення виробництва продукції всіх культур.
При інтенсифікації виробництва зростає концентрація матеріальних і технічних ресурсів на одиницю площі. Перед селекцією постає проблема створення таких сортів і гібридів сільськогосподарських культур, які зможуть з високою віддачею окупити ці додаткові витрати. З кожною сортозміною у виробництво надходять сорти і гібриди з поліпшеними господарськими і біологічними ознаками, впровадження яких у виробництво зумовлює більш повне використання зростаючого виробничого потенціалу землеробства. Сорт і технологія є біологічним потенціалом поля (табл.12).
Таблиця 12
Залежність сортів озимої пшениці
від технології їх вирощування (Борщівська сортодільниця Тернопільської області, 1984 р.).
Сорт | Урожайність, ц/га | Підвищення урожайності при інтенсивній технології вирощування, ц/га | |
Інтенсивна технологія | Традиційна технологія | ||
Киянка | 62,0 | 55,8 | 6,2 |
Іллічівка | 68,0 | 57,6 | 10,7 |
Поліська 70 | 67,4 | 55,5 | 11,9 |
Щедра Полісся | 73,3 | 58,5 | 14,8 |
У практичній діяльності треба мати чітке визначення поняття сорту. Сортом називають - саморегулюючу біологічну систему рослин однієї культури, одного походження, які подібні за господарсько-біологічними властивостями і морфо-логічними ознаками. Ця система сформована і розмножена для одержання високого врожаю доброї якості в результаті ефективного використання факторів зовнішнього середовища при вирощуванні за певних природних і виробничих умов. Тому сорт є важливим фактором середовища і засобом виробництва для підвищення урожайності і якості продукції сільськогосподарських культур.
Основні вимоги до сортів (гібридів):
1.Висока і стійка урожайність по роках у визначених
ґрунтокліматичних і агротехнічних умовах вирощування та
напрямках використання культури.
2. Стійкість до несприятливих умов середовища.
3. Висока екологічна пластичність для забезпечення висо
кої врожайності за сприятливих умов вирощування та підви
щення нижнього порогу врожайності за екстремальних умов.
4. Тривала і особливо комплексна стійкість проти хвороб і
шкідників.
5. Придатність до вирощування за інтенсивної технології,
механізованого вирощування, збирання та переробки.
6. Висока якість продукції.
Теоретичне і експериментальне обґрунтування перспективних моделей сортів сільськогосподарських культур -один з головних напрямів спільної взаємодії генетики, фізіології, біохімії і селекції рослин. Досягнутий в цьому напрямі прогрес пов'язаний з розвитком теорії фотосинтетичної продуктивності, з вивченням генетичної природи стійкості проти хвороб і несприятливої дії факторів середовища.
Модель сорту - це науковий прогноз, що передбачає, якими повинні бути сорт чи гібрид та окремі їх ознаки для максимального їх задоволення вимог виробництва даної культури, головні з яких - максимальна і стабільна врожайність, висока якість продукції. Сорт повинен мати високу стійкість до дії несприятливих абіотичних і біотичних факторів. Виробництво не має жодного сорту і навіть виду в природі, який був би стійким до дії будь-якого несприятливого фактору.
Рівень урожайності будь-якої культури визначається кількістю рослин на одиницю площі і продуктивністю однієї рослини. У зернових культур, наприклад, урожайність визначає вдосконалення фотосинтетичного апарату рослин, підвищення чистої продуктивності фотосинтезу тощо. Зміна цих функціональних особливостей зумовлює одночасно зміну морфологічної структури рослин. Стебло має бути міцним, коротким, стійким до вилягання. Листя прямостояче, вкорочене, з добре розвиненим верхнім листком і довгим періодом його фотосинтетичної активності. Така форма листків забезпечує краще проникнення світла в посіви, зменшує взаємне затінення рослин.
Біологічний потенціал урожайності сортів та гібридів сільськогосподарських культур у 2,5 раза вищий, ніж фактичний. Досягти хоча б 60- 70% рівня урожайності щодо біологічного потенціалу заважає відсутність стійкості рослин до цілого ряду факторів, особливо до шкодочинних організмів.
Аналіз причин показує, що сорти та гібриди не є стійкими до шкодочинних організмів. Новий сорт буде зареєстрований лише тоді, коли він перевищує урожайність стандарту. При цьому не береться до уваги той фактор, що стійкий до біотичних факторів сорт потребує вдвічі менше затрат на хімічний захист, а в ряді випадків його взагалі можна уникнути. Для прикладу зазначимо, що на хімічний захист 1 га пшениці витрачається в середньому 35, цукрових буряків - 95, соняшнику - 45, картоплі - 33 дол. США. Якщо ці витрати на хімічний захист перевести на щорічні площі посіву названих культур, то вони в середньому становлять для пшениці 280, соняшнику - 81, картоплі - 49,5 млн. дол. США. У зазначену суму входять затрати на захист від бур'янів, що становлять близько 30% зазначених сум. Навіть далеко не всі спеціалісти сільського господарства усвідомлюють розміри затрат для одержання гарантованого врожаю. Це не тільки колосальні витрати, які сьогодні не під силу виробникові. При таких масштабах застосування пестицидів неминучий негативний глобальний вплив пестицидів на довкілля.
Ситуація, що склалася, вимагає корінного перегляду концепції селекції. Нам нічого ганятися за підвищенням біологічного потенціалу врожайності без забезпечення його реалізації шляхом генетичного захисту. Існуючий стан справ у селекції пов'язаний перш за все з відсутністю необхідної організації роботи селекціонерів. Вона не відповідає світовому досвіду та його досягненням. Досвід розвинутих країн світу свідчить, що над створенням сортів та гібридів працюють бригади вчених: генетиків, фізіологів, біохіміків, імунологів, технологів під керівництвом головного конструктора сорту - селекціонера. Проекти створення сортів ґрунтуються на сучасних досягненнях науки, знанні генетичного потенціалу вихідного селекційного матеріалу та на сучасних методах створення сортів з груповою стійкістю до шкодочинних організмів та інших лімітуючих факторів врожайності. Тільки таким чином можна створити сорти та гібриди з генетичним захистом, що забезпечить реалізацію їх біологічного потенціалу врожайності в агротехнологіях.
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 2896;