Фітоценотична значимість бур'янів,
Їх динамічність і вплив на агротехнології
З часів виникнення землеробства постійними сусідами людини стали бур'янові угрупування, які призводять до значних втрат врожаю і потребують додаткових матеріальних і трудових ресурсів для їх знищення.
Бур'яни - це дикорослі види рослин, що входять до складу агрофітоценозу мимоволі та бажання людини, перешкоджають її господарчій діяльності, підвищують собівартість продукції рослинництва внаслідок необхідності регулювання їх чисельності.
Узагальнюючи результати наукових досліджень, бур'янові угрупування мають характерні особливості:
- самостійно з'являються у посівах культурних рослин;
- мають інтенсивний ріст вегетативних органів, використовуючи для цього основні ресурси зовнішнього середовища;
- мають дуже короткий період досягнення високої чисельності за рахунок високого потенціалу розмноження;
- невибагливі до умов зовнішнього середовища;
- відрізняються особливою конкурентною здатністю по відношенню до культурних рослин.
Бур'янисті рослини є продуктом загального еволюційного процесу, які за короткий термін досягають високої чисельності і є постійною проблемою для землеробів.
Висока засміченість полів - це проблема країн з низьким економічним рівнем розвитку країн, що мають низький рівень агротехнологій. Останніми роками фактор масової наявності бур'янів на орних землях багатьох країн істотно посилився, що є наслідком зниження культури землеробства в цілому. Одним із головних показників рівня окультуреності земель є величина потенційної засміченості орного шару ґрунту насінням і органами вегетативного розмноження бур'янів, яка за останні роки зросла на третину і сьогодні становить в Україні по ґрунтово-кліматичних зонах, млрд. піт/га: Степ -1,47, Лісостеп - 1,71, І Іолісся - 1,14.
У загальних бур'янових ресурсах насіння бур'янів України найбільшу частину становлять представники ботанічних родин:
- лободових (Сhenopodiaceae);
- щирицевих (Аmaranthaceae);
- тонконогових (Роаceae);
- гречкових (Роlygonaceae);
- капустяних (Вrassicaceae) та ін. (табл. 13 ).
Насіння бур'янів за ярусами орного шару ґрунту розміщене рівномірно, але найбільше його у верхньому 10-сантимет-ровому шарі.
Отже, бур'янисті рослини є компонентами агрофітоценозу, будучи сильними конкурентами культурних рослин. Фітоценотична значимість бур'янових угрупувань визначається наступними положеннями:
- бур'яни засвоюють до 50% внесеного з добривами азоту, фосфору і калію;
Таблиця 13
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 2440;