Капітал та масштаби підприємства


Згідно К. Марксу, капітал є рух, процес кругообігу, що проходить різні стадії і сам містить в собі три різні форми процесу кругообігу. Тому капітал можна зрозуміти лише як рух, а не як річ, що перебуває в спокої. Підприємець одержує свій прибуток саме внаслідок руху капіталу.

Капітал — це самозростаюча вартість. Це гроші, що приносять гроші. Капітал не може бездіяти. Він являє собою ресурс тривалого користування, створюваний з метою виробництва більшої кількості товарів і послуг. Створення додаткового обсягу благ у майбутньому періоді припускає витрати ресурсів у сучасному періоді. У зв'язку з цим виникає проблема порівняння благ, які споживаються у сьогоденні і майбутньому періоді.

Доходом на капітал є річна відсоткова ставка. Відсоткова ставка — це ціна, що сплачується власникам капіталу за використання позичених у них на певний строк коштів.

Для визначення майбутньої вартості вкладених коштів, можна скористатися наступною формулою:

,

де — майбутня вартість вкладених коштів; — їхня поточна вартість, — відсоткова ставка, n — кількість років, після закінчення яких повертається й основна сума боргу, і відсотки.

На певний розмір відсоткових ставок впливають: ступінь ризику при наданні позики, термін, на який видаються позики, розмір позики. Розрізняються номінальна (у поточних цінах) і реальна (з урахуванням інфляції) ставки відсотка.

Відповідно до масштабів діяльності підприємництво поділяють на мале, середнє та велике. Мале підприємництво — це самостійна (за рахунок власних коштів) систематична інноваційна діяльність громадян-підприємців та малих підприємств на власний ризик з метою отримання підприємницького доходу. Малі підприємства — це організаційно-економічний вид підприємств, які згідно ст. 1 Закону України “Про державну підтримку малого підприємництва”, кваліфікуються за показником чисельності зайнятих (до 50 осіб) з градацією за сферами діяльності та обсягу господарського обороту (до 500 тис. євро). Однак при визначенні малого підприємства, слід також виділити такі якісні критерії як правова незалежність, єдність права власності та безпосереднього управління фірмою, безпосередній характер відносин між господарем та робітником; повна відповідальність за результати господарювання; невеликий ринок збуту, сімейне віддання справою тощо. Таким чином, суб’єктом малого підприємництва може бути лише самостійний господарюючий суб’єкт.

Ключовим елементом зовнішнього середовища малого підприємництва є великий бізнес. Так, один з відомих американських вчених у галузі управління та економіки А. Чандлер зазначає, що “...центром економічного зростання, починаючи з останньої чверті XIX сторіччя і по сьогоднішній день, у всіх провідних країнах світу були і залишаються капітало- та наукомісткі галузі, такі, як нафтова, хімічна промисловість, металургія автомобілебудування, електротехніка. У цих галузях економічний розвиток визначає відносна невелика кількість компаній... Саме великий бізнес зробив Німеччину найбільшою промисловою державою першої половини XX ст., США — найбільш розвиненою країною 20-60-х років, Японію — лідером останніх десятиліть”. Важливо те, що великий бізнес має величезний потенціал підтримки малих фірм, який реалізується через широкий спектр форм господарської інтеграції. Відомі російські вчені-економісти зазначають, що “...економіка західних країн базується на двох засадах — на великих організаційно-господарських структурах, з одного боку, та малому бізнесі, з іншого. Перша надає їй стабільності й керованості, відкриває шлях до великомасштабної реалізації науково-технічних новацій; друга створює конкурентне середовище, забезпечує виробництву гнучкість та індивідуалізацію.

В українському законодавстві нема чітко визначеного терміну та критеріїв середнього підприємства. Найчастіше термін середнє підприємство застосовують разом з терміном мале підприємство.

Світовий досвід господарювання свідчить, що мале, середнє та велике підприємництво не взаємовиключають, а доповнюють одне одного. Найважливішою складовою ринкової економіки має бути існування та взаємодія багатьох великих, середніх і малих підприємств, оптимальне співвідношення їх.

 



Дата добавления: 2020-10-14; просмотров: 370;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.009 сек.