Кругооборот капіталу, його стадії та функціональні форми


Кругообіг капіталу завжди починається з грошей. Щоб почати справу, необхідно мати певну, але достатню суму грошей. Гроші — початок усякої підприємницької діяльності. Що б підприємець ні задумав робити, йому потрібні гроші, на які він отримує товар двоякого роду з погляду виробництва. По-перше, машини й устаткування, сировина і матеріали, будинки і споруди, тобто засоби виробництва. Однак зазначені засоби не можуть працювати самі по собі, їх потрібно пустити в хід, отже підприємцю треба купити ще один вид товару — робочу силу. Іншими словами, він повинен найняти робітників відповідної кваліфікації і у заданої кількості. З'єднавши обидва види товару — два фактори виробництва: капітал і працю, підприємець робить продукт, необхідний споживачеві. У процесі виробництва до вартості витрачених засобів виробництва і праці додається вартість додаткового продукту (майбутній прибуток підприємця), і в результаті у готовому товарі вже міститься вартість більша, ніж витрачена на його виробництво. Продавши товар, підприємець одержує гроші в більшій сумі, ніж витратив. Саме в такий спосіб здійснюється приріст суспільного капіталу, у цілому національного доходу, або багатства. Кругообіг капіталу визначається за формулою:

,

де Рс — робоча сила, Зв — засоби виробництва, Т1 — товар з вже прирощеною швидкістю, Г1 — самозростаюча вартість у грошовій формі (більша від Г на величину прибутку).

Таким чином, аналізуючи формулу кругообігу капіталу, неважко знайти в ньому три стадії: 1) покупка ; 2) виробництво ( ); 3) продаж .

Саме в обороті капіталу величезного значення набуває фактор часу. Від того, як швидко обернеться спочатку авансований капітал і як швидко він окупиться і почне приносити дохід залежить розмір одержуваного прибутку, строк окупності капіталовкладень, термін амортизації і норма амортизаційних відрахувань. Різні частини капіталу обертаються по-різному. Наприклад, будинки, спорудження, машини, устаткування, інструмент беруть участь у процесі виробництва протягом багатьох кругообігів при виробництві безлічі одиниць товару, а вартість свою на готовий продукт переносять вроздріб. Ця частина капіталу називається основним капіталом. Сума зносу основного капіталу, яка призначена на відшкодування його перекладеної вартості, створює амортизаційний фонд.

Інша частина капіталу — сировина, матеріали, паливо і т.і., а також робоча сила, беруть участь у виробництві протягом одного кругообігу, але вартість свою цілком переносять на товар. Ця частина капіталу називається оборотним капіталом.

Безперервність процесу кругообігу капіталу забезпечується як послідовною зміною однієї форми капіталу іншою, так і одночасним перебуванням промислового капіталу в усіх трьох формах. Одна частина промислового капіталу знаходиться у вигляді грошового (для купівлі станків, машин, устаткування, сировини, виплати заробітної плати та ін.), друга — продуктивного (функціонуючи засоби виробництва та робоча сила), третя — товарного (готових до реалізації товарів і товарів, що реалізуються). Між ними існують певні пропорції. Внаслідок цього здійснюється відносно відокремлений кругообіг кожної із цих форм капіталу, тобто кругообіг грошового, продуктивного і товарного капіталу, які є функціональними формами капіталу, тобто формами, в яких капітал функціонує та розвивається.

Промисловий капітал — сукупність відносин економічної власності між підприємцями та найманими працівниками у сфері безпосереднього виробництва та обігу щодо виробництва, реалізації та привласнення вартості товарів і послуг, передусім, втіленої в них додаткової вартості.

У випадку купівлі робочої сили та засобів виробництва рух промислового капіталу охоплює першу стадію і починається у грошовій формі, яка виражається формулою: .

На другій стадії розпочинається процес виробництва товарів і абсолютно переважаючою формою руху промислового капіталу стає продуктивний капітал. Рух промислового капіталу у формі продуктивного капіталу виражається формулою “ ”, де — означає втілену в товарах і послугах додаткову вартість.

На третій, заключній стадії руху промислового капіталу продуктивний капітал перетворюється на товарний, а товарний — на грошовий, що здійснюється у сфері обігу і передбачає реалізацію втіленої у товарі вартості (в тому числі додаткової вартості) і виражається формулою: .

До економічної власності на цій стадії належать відносини, що виникають між різними суб’єктами з приводу реалізації створених товарів і послуг і виражаються в цінах на них, робочому дні торгових працівників та інших категоріях.

 

Основні поняття

Підприємництво, підприємство, підприємець, статут підприємства, колективний договір, асоціація, корпорація, консорціум, концерн, холдинг, капітал підприємства, концентрація та централізація капіталу, кругооборот капіталу, амортизаційний фонд, функціональні форми капіталу.

Питання для обговорення на семінарському занятті

1. Економічний зміст понять підприємства та підприємництва. Основні форми об’єднання підприємств.

2. Мотиви створення приватного підприємства.

3. Ризик підприємця на етапі оцінки перспективності нової ідеї.

4. Позитивні і негативні сторони кооперації малих і великих підприємств.

5. Концентрація і централізація капіталу.

6. Економічне значення амортизаційного фонду.

7. Кругообіг капіталу, його стадії та функціональні форми.

 

Практикум

Вправа 1. Знайдіть правильну відповідь

1. Яке з наступних понять являє собою продуктивний економічний ресурс:

а) грошовий капітал; в) прибуток;

б) засоби виробництва; г) споживчі товари.

2. Кооперація малих і великих підприємств:

а) призводить до обмеження інтересів малих підприємств з боку великих у силу їх слабкого фінансового забезпечення;

б) носить взаємовигідний характер, заснований на одержанні додаткового виграшу як малими, так і великими підприємствами;

в) може бути ефективною тільки у світовому масштабі;

г) не може існувати взагалі.

3. Концентрація капіталу припускає:

а) процес виготовлення підприємствами усе більш однорідної продукції;

б) процес спрямування частини вартості додаткового продукту на розширення виробництва;

в) процес удосконалювання менеджменту на підприємстві;

г) процес удосконалювання маркетингу на підприємстві.

4. Згідно чандлерівській концепції, основними галузями, що стимулюють економічне зростання є:

а) трудомісткі галузі; в) капітало- і наукомісткі галузі;

б) матеріаломісткі галузі; г) наукомісткі галузі.

5. Статут підприємства - це:

а) зібрання обов'язкових правил що регулюють його взаємовідносини з іншими суб'єктами господарювання;

б) один з важливих документів фінансової звітності підприємства;

в) документ, який дозволяє підприємству використати нечесні прийоми в бізнесі стосовно інших суб'єктів господарювання;

г) жодна відповідь не є вірною.

6. Торговельно-обмінні операції відносяться до:

а) виробничого підприємництва;

б) до комерційного підприємництва;

в) до фінансового підприємництва;

г) жодна відповідь не є вірною.

7. Холдинг - це організаційна форма підприємств, що займається:

а) виробничо-господарською діяльністю;

б) тільки збутом виробленої продукції;

в) спрямуванням своїх фінансових коштів на придбання контрольного пакету акцій інших підприємств;

г) жодна відповідь не є вірною.

8. Амортизація - це:

а) накопичення прибутку підприємства;

б) здавання в оренду основних фондів підприємства;

в) сума зносу основного капіталу, яка перекладається на вартість виробів за визначеними нормами;

г) жодна відповідь не є вірною.

9. Асоціація - це форма договорного об'єднання, метою якого є:

а) керування виробничою діяльністю її членів;

б) керування комерційною діяльністю її членів;

в) керування фінансовою діяльністю її членів;

г) координація господарської діяльності усіх своїх членів.

10. Оборотний капітал включає:

а) виробничі машини та устаткування;

б) виробничі будинки й спорудження;

в) сировину, матеріали, паливо;

г) жоден з вищенаведених відповідей ні є вірним.

 

Вправа 2. Виконайте завдання

1. Номінальна відсоткова ставка складає 10%, а темп інфляції визначений у 4 % на рік. Знайдіть реальну відсоткову ставку.

2. Фірма помишляє взяти банківську позичку на будівництво нового підприємства. Річна ставка відсотка складає 18%. Очікувана норма прибутку визначена в 20%. При цих умовах, визнайте, яке рішення для фірми буде найбільш сприятливим?

3. Студент має 100 долл. і вирішує: зберегти їх або витратити. Якщо він покладе гроші в банк, то через рік одержить 112 долл. Інфляція складає 14 % на рік. Визначте: а) яка номінальна відсоткова ставка; б) яка реальна відсоткова ставка; в) що б ви порадили студентові?

4. Поясніть, як вплинуло б на вашу пораду зниження темпу інфляції до 10% за умовами завдання 3 при незмінній номінальній ставці відсотку?

 

Література

1. Баликоев В.З. Общая экономическая теория. — Новосибирск: издательская компания «Лада», 2000. — 678 с.

2. Варналій З.С. Мале підприємництво: основи теорії і практики. — К.: «Знання», КОО, 2001. — 280 с.

3. Економіка виробничого підприємництва: Навч. посіб./ Й.М. Петрович, І.О. Будіщева, І.Г. Устінова та ін.; За ред. Й.М. Петровича. — 3-тє вид., випр. — К.: Т-во “Знання”, 2002. — 405 с.

4. Макконнелл К.Р., Брю С.Л. Экономикс: принципы, проблемы и политика. В 2-х т.: Пер с англ. 11 изд. Т.2. — М.: Республика, 1992.

5. Мочерний С.В. Політична економія. Навчальний посібник. — Київ: Знання-Прес, 2002. — 687 с.

 

 

ТЕМА 13. КАПІТАЛ І НАЙМАНА ПРАЦЯ

 



Дата добавления: 2020-10-14; просмотров: 680;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.018 сек.