Концентрація та централізація капіталу


 

Найважливішою задачею підприємця є створення додаткового капіталу і спрямування його на розширення виробництва. Це можна зробити двояко: концентрацією і централізацією капіталу. В умовах конкуренції розвивати виробництво і перемагати своїх конкурентів можна тільки в тому випадку, якщо збільшувати інвестиції, а це можна зробити тільки за допомогою накопичення, тобто перетворення частини прибутку у додатковий капітал.

Накопичення капіталу відбувається в основному у формі концентрації капіталу і являє собою процес спрямування частини прибутку, доходу на розширення виробництва. Великий вплив на розміри накопичення роблять складові такого фактора виробництва, як «праця»: тривалість робочого дня, чисельність робітників і середня заробітна плата. Поліпшуються можливості накопичення, якщо є в наявності сприятливі фактори землі — корисні копалини, родючі ґрунти, водні і лісові ресурси. Усе більше значення для розвитку капіталу і його концентрації (накопичення) здобувають інформація, передові технології.

Концентрація капіталу, його накопичення, зростання суспільного багатства є сутністю ринкової економіки, її внутрішньою характеристикою. Концентрація капіталу — це закон його розвитку. Якщо нема концентрації капіталу, — немає і його розвитку. Тому, чим більше можливостей накопичення в економіці, чим вище норма накопичення, тим швидше і значніше темпи розвитку ринкової економіки, суспільного відтворення. Однак у концентрації капіталу, його накопиченні є свої межі і закони. Немає тільки меж зростання самого капіталу. Капітал завжди прагне перебороти власний розмір. Тому він знаходить і інші шляхи свого зростання, наприклад, централізацію.

Централізація капіталу здійснюється насамперед у вигляді приєднання до себе дрібних підприємств великими, їхнього добровільного об'єднання й утворення, наприклад, формування фінансово-промислових груп, створення холдингів, акціонерних компаній. Тут вже відкриваються великі можливості централізації через скупку контрольних пакетів акцій, систему участі і т.і.

Відтворення капіталу — це його накопичення, а саме розширення або збільшення обсягів виробництва здійснюється за допомогою концентрації і централізації капіталу. Відтворення капіталу — безперервний, повторюваний процес виробництва. Безперервність процесу виробництва забезпечується оборотом капіталу, отже, оборот капіталу є формою реалізації, забезпечення відтворення.

 



Дата добавления: 2020-10-14; просмотров: 321;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.007 сек.