Підприємство як господарюючий суб’єкт


Підприємство є економічним суб’єктом, який реалізує власні інтереси шляхом виробництва і реалізації деяких товарів/послуг шляхом оптимального поєднання факторів виробництва.

Господарська діяльність підприємства відбувається в умовах взаємодії його внутрішнього та зовнішнього середовища.

Внутрішнє середовище підприємства визначається його внутрішніми ситуаційними змінними. Ними є: цілі, структура, завдання, люди і технологія.

Чинники зовнішнього середовища поділяють на дві групи: прямого впливу, які безпосередньо впливають на підприємство і зазнають прямого впливу з боку підприємства, та непрямого впливу, які можуть не справляти прямого негайного впливу на підприємство, але позначаються на його діяльності. До середовища прямого впливу, або ділового оточення, відносять: споживачів, постачальників, конкурентів, державні установи та контактні аудиторії. Економічні, політичні, техніко-технологічні, демографічні, соціокультурні, екологічні чинники формують середовище непрямого впливу, або фонове оточення.

Підприємства класифікуються за рядом ознак: цілями та видами діяльності, розмірами, формами власності, організаційно-правовим статусом тощо.

Найважливіше, що відрізняє одне підприємство від іншого, є вид діяльності. Класичною є класифікація підприємств К.Кларка, який поділив національну економіку на три сектори. Перший сектор включає в себе сільськогосподарське виробництво, рибальство та розробку природних багатств. Другий сектор – це промисловість загалом, починаючи від переробки сировини і до випуску готової продукції. До третього сектора входять усі решту види діяльності, переважно сфери послуг.

Залежно від мети діяльності підприємства поділяють на такі, що функціонують на комерційних засадах, та неприбуткові.

За розмірами підприємства ділять на малі, середні та великі. Параметри, за якими підприємства відносять до тієї чи іншої категорії, в різних країнах відрізняються.

За формами власності розрізняють: індивідуальні, сімейні, приватні, колективні, державні, державні комунальні, спільні підприємства.

За організаційно-правовим статусом підприємства поділяють на: одноосібні, кооперативні, орендні, господарські товариства.. У свою чергу, в залежності від характеру інтеграції та міри відповідальності за зобов’язаннями господарські товариства поділяють на повні, з додатковою відповідальністю, з обмеженою відповідальністю, командитні та акціонерні.



Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 1356;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.008 сек.