Виробництво в короткостроковому періоді
Пригадаємо, що короткостроковий період – це період часу, протягом якого принаймні один вхідний ресурс залишається незмінним.. Ресурси, в які за цей період неможливо внести зміни, називають фіксованими вхідними ресурсами.
Розглянемо випадок, за якого один ресурс, наприклад, капітал, є фіксованим, а інший, наприклад, праця, є змінним. Тому підприємство може нарощувати виробництво, збільшуючи витрати праці.
Для більш детального дослідження виробничої функції варто розглянути середній продукт, який відображає внесок, який робить деякий ресурс, наприклад, праця, у виробничий процес.
Середній продукт (AP) – це кількість продукції в розрахунку на одиницю вхідного ресурсу (праці):
, (6.4)
де APL – середній продукт праці;
Q – обсяг виробництва;
L – витрати праці.
Граничний продукт (MP) – це приріст продукції при збільшенні на одиницю витрат вхідного ресурсу (праці):
= , (6.5)
де MPL – граничний продукт праці;
ΔQ – зміна обсягу виробництва;
ΔL – зміна витрат праці.
Граничний продукт залежить як від виробничої функції, так і від вихідного набору ресурсів, до якого додається додаткова одиниця.
Отже, граничний продукт фактора виробництва – це додатковий продукт або обсяг продукції, отриманий внаслідок збільшення витрат цього фактора виробництва на одну додаткову одиницю при сталій величині інших факторів виробництва.
Але постає питання про те, як буде змінюватися обсяг продукції, якщо до фіксованих ресурсів додають щораз більшу кількість змінних ресурсів. Відповіддю на нього є закон спадної віддачі, за яким, починаючи з деякого моменту, послідовне додавання нових одиниць змінного ресурсу до ресурсу незмінного дає щораз менший граничний продукт.
Зазначимо, що сукупний продукт фірми, виміряний у фізичний одиницях, називають загальним продуктомі позначають TP.
Рис. 6.2. Закон спадної віддачі
Криві загального, граничного і середнього продукту ілюструють закон спадної віддачі і одночасно тісно взаємодіють між собою.
Закон спадної віддачі стосується короткотермінового періоду, проте його можна використати і в довготерміновому при потребі аналізу варіантів економічного вибору, за яких може набрати чинності закон спадної віддачі.
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 1541;