Тема 5. Ринковий попит
Обчислення ринкового попиту
Утворення споживчого надлишку
Вигода виробника і взаємна вигода від торгівлі
Мережеві зовнішні впливи
Обчислення ринкового попиту
У кожного споживача своя крива попиту, але бувають випадки, коли потрібно знати його загальну величину. З цією метою визначають криві ринкового попиту, а залежність ринкового попиту від ринкової ціни встановлюється шляхом сумування обсягів попиту усіх споживачів за даної ціни.
Ринковий попитхарактеризує загальний обсяг попиту усіх споживачів при кожній ціні даного товару. Крива ринкового попитує горизонтальною сумою показників попиту для кожного споживача. (Горизонтальною для того, щоб знайти сумарний попит усіх споживачів за кожної ціни).
Рис. 5.1. Побудова кривої ринкового попиту
Основними чинниками ринкового попиту є:
- доходи споживачів;
- розподіл доходів серед демографічних груп населення;
- споживчі переваги;
- ціни товарів;
- цін товарів-замінників;
- кількість споживачів даного блага;
- чисельність населення та його вікова структура;
- методи та результативність стимулювання попиту;
- розміри домогосподарства.
Споживчий надлишок
Споживчий надлишок показує, наскільки добробут людей вищий за їх спроможність купувати товар на ринку. Оскільки різні споживачі по-різному оцінюють рівень споживання певних товарів, максимальна сума, яку вони готові заплатити за ці товари, також коливається.
Розрив між загальною корисністю певного блага і його загальною ринковою вартістю називають додатковою вигодою для споживача, або споживчим надлишком. Ця вигода виникає тому, що споживач “отримує більше, ніж платить” внаслідок дії закону спадної граничної корисності.
Рис.5.2. Утворення споживчого надлишку
Таким чином, споживчий надлишок являє собою різницю між максимальною ціною, яку споживач готовий заплатити за одиницю блага, і тою реальною ціною, яку він заплатив фактично. Іншими словами, площа трикутника, обмежена кривою попиту і ринковою ціною, приблизно дорівнює величині споживчого надлишку.
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 1799;