Виробництво в довгостроковому періоді


Тепер, коли зрозумілим є зв’язок між виробництвом і продуктивністю, розглянемо технологію виробництва у довгостроковому періоді, де всі вхідні ресурси є змінними. Звернемося з цією метою до серії ізоквант. Кожна з них спрямована похило вниз, оскільки обидва фактори виробництва мають додатні граничні продукти.

 

Рис.6.3. Форма ізоквант

 

В довгостроковому періоді, коли і праця, і капітал є змінними, для обох цих ресурсів можлива спадна віддача. При переміщення від точки А до точки С існує спадна віддача від праці, а при пересуванні від D до C – спадна віддача від капіталу.

За наявності двох вхідних ресурсів, співвідношення яких можна змінювати, виникає проблема взаємозамінності ресурсів та їх оптимального підбору.

Пригадаємо, що ізокванта відображає заміну одного фактора виробництва іншим. Крутизна нахилу ізокванти показує граничну норму технічної заміни, яка вимірюється співвідношенням зміни обсягу виробництва продукції. Гранична норма технічної заміни(MRTS) одного фактора виробництва іншим визначається величиною одного фактора виробництва, яку може замінити кожна одиниця іншого без зміни обсягу виробництва продукції.

│Q = const (6.6)

Показник граничної норми технічної заміни характеризує ступінь взаємозамінності двох факторів виробництва у конкретному виробництві. Її властивості :

1. Гранична норма технічної заміни дорівнює модулю виробничої функції K(L), яка задає відповідну ізокванту.

2. Гранична норма технічної заміни зменшується із збільшенням затрат праці.

3. Гранична норма технічної заміни дорівнює відношенню граничних продуктів праці і капіталу:

(6.7)

Якщо припустити, що підприємство купує ресурси на деяку суму С і всі призначені кошти спрямовує на їх придбання, то сума його витрат на працю і капітал становитиме:

wL + rK = С, (6.8)

де w – ціна праці (ставка заробітної плати);

r - ціна капіталу (ціна години робото обладнання).

Це рівняння має назву бюджетного обмеження виробника. Ізокоста є лінією однакових витрат і подібна до бюджетної прямої. Ізокости є паралельними прямими, оскільки припускається, що підприємство може придбати будь-яку необхідну кількість ресурсів за незмінними цінами. Властивості ізокости:

1. Нахил ізокости відображає відносні ціни факторів виробництва.

2. Точка перетину ізокости з віссю абсцис показує максимально можливу витрату праці, а точка перетину ізокости з віссю ординат відповідає максимально можливим витратам капіталу.

3. При зростанні витрат виробництва ізокоста паралельно переміщується від початку координат, а при зниженні – у протилежному напрямку.

4. При зростанні ціни праці ізокоста повертається навколо точки її перетину з віссю ординат за годинниковою стрілкою. Поворот проти годинникової стрілки відбудеться при зростанні ціни капіталу.

Для визначення оптимального поєднання ресурсів, які забезпечують мінімальні витрати, треба поєднати лінії однакового продукту та однакових витрат. Оптимальним поєднання факторів виробництва буде у точці, де певний обсяг продукції можна виробити з мінімальними затратами факторів. Для її знаходження накладемо лінії однакових витрат на лінії однакового продукту, тобто ізокости на ізокванти. Рівновага досягається у точці дотику ізокванти до найнижчої лінії ізокости (нахил ізокванти точно відповідає нахилу ізокости).

 

Рис.6.4. Рівновага виробника

 

Умовою рівноваги виробника є:

1. Відношення граничний продукту фактора виробництва до його ціни однакове для обох ресурсів

2. Рівновага виробника досягається у точці дотику ізокванти та ізокости.

 



Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 1881;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.008 сек.