Поняття основних засобів і задачі їх обліку
Методологічні принципи формування в бухгалтерському обліку інформації про основні засоби та інші необоротні матеріальні активи, а також розкриття інформації у фінансовій звітності викладені в Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби".
Відповідно до П(С)БО 7основні засоби - матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік) [7].
Економічна сутність основних засобів полягає в тому, що вони становлять засоби праці, що беруть участь у декількох виробничих циклах і переносять свою вартість на готовий продукт або витрати діяльності поступово, по мірі зносу, у вигляді амортизації. Як бачимо, у класичному економічному визначенні основних засобів немає вказівки про величину їхньої вартості в грошовому вираженні. Важливим є лише те, що вони беруть участь у декількох виробничих процесах і переносять свою вартість поступово.
Для того щоб визначити, чи буде той або інший об'єкт враховуватися в складі основних засобів, потрібно, щоб він відповідав трьом критеріям:
1) цей об'єкт отриманий у результаті минулих операцій або подій;
2) він контролюється підприємством;
3) використання його в майбутньому приведе до одержання економічних вигід.
Економічна вигода – це потенційна можливість одержання підприємством коштів від використання активів [7].
Основні засоби визнаються, тобто відображаються в балансі підприємства, якщо вони відповідають загальним критеріям визнання активів, а саме:
1) існує імовірність того, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди від його використання;
2) вартість його може бути достовірно визначена.
Упевненість у тому, що об'єкт основних засобів відповідає першому критерію, пов'язана з наявністю підтвердження, що всі ризики та винагороди, пов'язані з його використанням, уже перейшли до підприємства. Другий критерій у більшості випадків обумовлюється наявністю інформації про витрати на придбання або виробництво об'єкта на підставі первинних документів.
Бухгалтерський облік основних засобів повинен забезпечити:
контроль за їхнім збереженням;
своєчасне, правильне документальне відображення в обліку надходження основних засобів, їхнє внутрішнє переміщення (із цеху в цех, зі складу на склад, в експлуатацію та ін.), ефективне використання, вибуття (ліквідація, реалізація, безоплатна передача);
своєчасне (щомісячне) відображення в обліку амортизації (зносу) основних засобів;
відображення в обліку витрат на ремонт і поліпшення основних засобів;
виявлення зайвих і морально застарілих основних засобів.
контроль за ефективним використанням виробничих площ, устаткування, машин, транспортних та інших засобів праці.
Підприємства постійно поповнюються новими основними засобами в разі потреби. Поінформованість про наявність основних засобів і постійний контроль за ефективним використанням мають велике значення в управлінні виробничою діяльністю кожного підприємства. Цьому повинен сприяти добре організований та побудованийоблік.
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 1454;