Поняття і склад інших необоротних матеріальних активів


 

Відповідно до П(С)БО 7 "Основні засоби" інші необоротні матеріальні активи поділяються на такі класифікаційні групи [7]:

бібліотечні фонди;

малоцінні необоротні матеріальні активи;

тимчасові (нетитульні) споруди;

природні ресурси;

інвентарна тара;

предмети прокату;

інші необоротні матеріальні активи.

Як і основні засоби, інші необоротні матеріальні активи повинні використовувати в господарській діяльності більше одного року або операційного циклу, якщо він більше року.

Малоцінні необоротні матеріальні активи (МНМА) відрізняються від основних засобів лише вартістю. При цьому підприємствам дане право самостійно встановлювати вартісні ознаки предметів, що входять до складу МНМА. Межа вартості між основними засобами та МНМА встановлюється підприємством у наказі керівника про облікову політику [5].

Для обліку та узагальнення інформації про наявність і рух інших необоротних матеріальних активів призначений рахунок 11 "Інші необоротні матеріальні активи".

За дебетом цього рахунку відображаються надходження на підприємство придбаних, створених, безоплатно отриманих інших необоротних матеріальних активів за первісною вартістю; сума витрат, пов'язаних з поліпшенням об'єкта (реконструкцією, модернізації); сума дооцінки. За кредитом рахунку 11 відображається вибуття внаслідок продажу, безоплатної передачі або ліквідації, а також у випадку часткової ліквідації об'єкта, і сума їхньої уцінки.

Рахунок 11 "Інші необоротні матеріальні активи" має наступні субрахунки [2, 4]:

111 "Бібліотечні фонди" ведеться облік наявності та руху бібліотечних фондів. У бібліотечні фонди включається: наукова, художня та навчальна література, спеціальні та інші видання. Не всі друковані видання можна відносити до складу бібліотечних фондів, а тільки ті, які входять до складу фондів бібліотек, архівів, музеїв і подібних установ. Тобто, повинна бути створена спеціальна бібліотечна служба або включений в штат фахівець із бібліотечної справи. В противному випадку друковані видання повинні включатися до складу малоцінних швидкозношуваних предметів, якщо термін їхнього використання менше року або враховуватися на рахунку 117, якщо їх термін використання більше року. Що стосується підписки періодичних видань, то їхня вартість відноситься на витрати майбутніх періодів з наступним розподілом на витрати періоду.

112 "Малоцінні необоротні матеріальні активи", призначений для узагальнення інформації про вартість предметів, термін корисного використання яких більше одного року, вартість нижче основних засобів, встановлені безпосередньо підприємством у наказі про облікову політику (наприклад, спеціальні інструменти, пристосування до основних засобів, комп'ютерні столи, телефони, віконні кондиціонери та побутові вентилятори (якщо вони не є центральною системою кондиціонування та вентиляції);

113 "Тимчасові (нетитульні) споруди" призначений для обліку тимчасових стаціонарних споруд, що перебувають в експлуатації на будівельних майданчиках об'єктів будівництва. До них відносять: комори виконробів і майстрів, складські приміщення та навіси, встановлені при об'єкті будівництва, душові, сходи, перехідні містки, ходові дошки, паркан та огородження, укриття при виконанні вибухово-бурових робіт і т. п.;

114 "Природні ресурси", призначений для обліку наявності та руху придбаних природних ресурсів для видобутку газу, нафти, вугілля, солі. Наприклад, запаси нафти, родовище залізної руди, родовище вугілля, бокситів, соляні кар'єри. Природні ресурси в міру їхньої розробки скорочуються (виснажуються), але в той же час таке скорочення природних ресурсів перетворюється в готову продукцію, що принесе економічну вигоду в майбутньому. Процес перенесення вартості природних ресурсів на вартість готової продукції називається виснаженням. Виснаження нараховується пропорційно обсягам розробки природних ресурсів;

115 "Інвентарна тара", ведеться облік багатооборотної тари тривалого використання, що постійно перебуває на підприємстві та використовується для зберігання ТМЦ на складах або для забезпечення технологічних процесів виробництва, для зберігання рідких і сипучих речовин (баки, діжки, чани, невеликі цистерни), а також для забезпечення торговельного процесу в роздрібній торгівлі (контейнери, візки, кошики);

116 "Предмети прокату", ведеться облік наявності та руху активів, призначених для видачі на прокат (наприклад, ковзани, весільна сукня, холодильник);

117 "Інші необоротні матеріальні активи". На цьому субрахунку ведеться облік наявності та руху інших необоротних матеріальних активів, які не знайшли відображення на інших субрахунках рахунку 11 (наприклад, орендовані основні засоби та витрати на їхнє поліпшення).

Синтетичний облік інших необоротних матеріальних активів (кредит рахунку 11) ведеться в Журналі 4. Аналітичний облік ведеться за кожним об'єктом цих активів. Для цього можуть бути застосовані картки, оборотні відомості, конторські книги і т. ін.

Амортизація інших необоротних матеріальних активів нараховується за методами, передбаченими для нарахування амортизації основних засобів.

Амортизація МНМА та бібліотечних фондів може нараховуватися в першому місяці використання об'єкта в розмірі 50 % його вартості, яка амортизується та другі 50 % (у місяці їхнього списання з балансу у зв'язку з непридатністю до подальшого використання або в першому місяці використання об'єкта 100 % його вартості.

Метод амортизації обирається підприємством самостійно.

В обліку сума нарахованої амортизації інших необоротних матеріальних активів відноситься на витрати діяльності в кореспонденції з рахунком 132 "Знос інших необоротних матеріальних активів".

При відображенні в обліку операцій з іншими необоротними матеріальними активами застосовуються наступні бухгалтерські проводки (табл. 10.9).

Таблиця 10.9

 



Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 2063;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.008 сек.