Особливості будови та функції нервової системи ссавців


 

Мал.16. Головний мозок людини:   1 – великі півкулі великого мозку, 2 – проміжний мозок, 3 – середній мозок, 4 – міст, 5 – мозочок. 6 – довгастий мозок.
Мал.15. Головний мозок кролика:   1 – великі півкулі переднього мозку, 2 – нюхові частки, 3 – середній мозок, 4 – міст, 5 – мозочок, 6 – довгастий мозок.
Головний мозокссавців характеризується великими розмірами і складається з п’яти відділів: передній, проміжний, середній та довгастий мозок і мозочок .(Мал.15, 16).

 

 

Передній мозок являє собою відносно великі півкулі, збільшення яких відбувається за рахунок розростання їхньої покрівлі. Півкулі нависають далеко назад і на боки, закриваючи інші відділи мозку. Зверху вони вкриті сірою мозковою речовиною – мозковою корою, що складається з нервових клітин та нервових волокон і називається мозковим склепінням. Друга складова частина переднього мозку – біла речовина – скупчення нервових волокон, що зв’язують між собою нервові клітини. У вищих звірів ці волокна утворюють спайку півкульмозолисте тіло. За допомогою нервових волокон кора великих півкуль зв’язана з іншими відділами мозку, а через них і з органами та тканинами тіла. Поверхня півкуль переднього мозку в одних тварин гладенька (кролик), в інших покрита борознами.У вищих ссавців кількість борозен велика, внаслідок чого збільшується поверхня кори. У півкулях є дві порожнини – правий і лівий бокові шлуночки, з’єднані один з одним і з далі розташованимтретім шлуночком.

За переднім мозком міститьсяпроміжний мозок,основну частину якого становлять зорові бугри. Тут розташований епіфіз– рудимент тім’яного органа рептилій; лійка, яка є дном третього шлуночка і гіпофіз – важлива залоза внутрішньої секреції.

За проміжним мозком знаходиться середній мозок, поділений двома перпендикулярними борознами на 4 бугри. Передні бугри сприймають світові, задні – слухові подразнення. Шлуночок цього відділу мозку має вигляд вузького каналу.

Четвертий відділ мозку – мозочок – складається із середньої непарної частки – черв’яка і двох бокових часток – півкуль мозочка. Основна функція мозочка – координація руху і м’язового тонусу.

П’ятий відділ – довгастий мозок – регулює ряд життєво важливих нервових центрів, зокрема дихальний центр. Шлуночокдовгастого мозку (четвертий) має вигляд ромбоподібної ямки і переходить далі в канал спинного мозку.

Спинний мозок є продовженням довгастого. Як і в довгастому мозку, сіра речовина міститься всередині спинного мозку, а біла оточує її.

Головний мозок за масою в 3-15 разів перевищує спинний мозок, тоді як у рептилій маса головного мозку майже дорівнює масі спинного.

Відношення ваги великих півкуль до ваги всіх інших відділів мозку у ссавців становить приблизно 10 : 1, рідше 5 : 1. У птахів це співвідношення досягає 3 : 1 і навіть 1 : 1.

Маса мозку у різних видів ссавців варіює в значних межах: у кита вона становить 6-7кг; у слона – 4-5кг; у коня – 650г; у горили – 460г; в орангутанга – 430г.

Головних нервів у ссавців 12 пар.

На рівень розвитку головного мозку звірів великий вплив має спосіб життя (рухливість, добування поживи, захист від ворогів). У одомашнених тварин ці види діяльності майже втратили значення, внаслідок чого розміри їхнього мозку зменшились.

Складні реакціїна різні зовнішні подразники, складна поведінка ссавців безпосередньо пов’язані з високим рівнем розвитку кори півкуль переднього мозку. Остання особливість визначає можливість виникнення досить складних умовних рефлексів, що формуються у процесі набуття тваринами життєвого досвіду. Разом з природженими безумовними рефлексами вони складають багату різноманітність вищої нервової діяльності ссавців.

 

 

 



Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 6005;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.007 сек.