Загальні особливості будови та функцій нервової системи


Членистоногих

 

Мал.7. Головний мозок робочої бджоли:   1 – грибоподібне тіло (інстинкти), 2 – зорова лопать, 3 – нюхова доля, 4 – підглотковий ганглій.
Нервова система членистоногих побудована так само, як і в кільчастих червів, і складається з надглоткового ганглія , або головного мозку, двох навкологлоткових ланцюжків (навкологлоткового нервового кільця) і черевного стовбура. Будова надглоткового ганглія дуже складна. (Мал.7). Він має три відділи: передній, середній та задній мозок. Найскладнішу будову має передній мозок. Головний мозок обробляє інформацію, що надходить до нього від органів чуття, і керує поведінкою тварин. У черевному нервовому стовбурі часто спостерігається концентрація гангліїв і утворення більш складних гангліїв. У деяких випадках усі ганглії зливаються в єдиний синганглій, як у краба або кімнатної мухи. (Див. далі).

 

 

Більшість членистоногих мають добре розвинені органи чуття (дотику, хімічного чуття, рівноваги, зору). Очі членистоногих бувають двох типів – прості, що мають одну лінзу, й складні, або фасеткові, до складу яких входить велика кількість, інколи кілька тисяч, вічок, що щільно прилягають один до одного. Фасеткове око дає мозаїчне зображення предмета, а прості очі служать для розрізнення інтенсивності освітлення.

Тверда кутикула членистоногих нечутлива до подразнень, тому чуття дотику та хімічного чуття в них приурочене до певних ділянок покриву, де кутикула тонка або має отвори. У членистоногих із тонкою кутикулою (гусінь) або в ділянках тонкого покриву інших членистоногих дотик здійснюється за допомогою чутливих нервових клітин із вільним закінченням під кутикулою. На твердих ділянкахпокриву дотик сприймається за допомогою дотичних сенсил. Така сенсила складається із щетинки, рухомо зчленованої з кутикулою, чутливого відростка нервової клітини, що проходить через отвір у кутикулу і з’єднаний з основою щетинки, і чутливого нейрона, розташованого під кутикулою. Дотичні сенсили розкидані по всьому тілу членистоногих, але найбільше їх на антенах, ногах, на межах сегментів та члеників ніг.

За таким же функціональним принципом побудовані й сенсили нюху та смаку. Обов'язковим для них є наявність тоненьких пор у кутикулі, через які можуть проходити молекули речовини, щоб контактувати з відростками чутливих нейронів.

Тип Членистоногі ділиться на підтипи та класи, нервова система та органи чуттів яких різняться. Розглянемо характерні особливості будови та функцій нервової системи членистоногих класів Вищі раки (підтип Ракоподібні), Комахи (підтип Трахейнодишні) та Павукоподібні (підтип Хеліцерові).

 

 

 



Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 1736;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.007 сек.