Нервова система молюсків
Нервова система молюсків досягає різного ступеня складності. У деяких видів вона майже не має гангліїв і складається з навкологлоткового нервового кільця і пов’язаних з ним двох пар нервових ланцюжків, з’єднаних між собою поперечними перетяжками. У більшості видів молюсків на ланцюжках є кілька парних гангліїв, зв’язаних між собою нервами. Звичайно їх три, відповідно до відділів тіла: головний, ноговий та тулубний. Найкраще розвинений головний вузол. Така нервова система називається розкидано вузловою. (Мал.6).
Мал.6. Нервова система беззубки: 1 – головні нервові ганглії (головний мозок), 2 – ногові ганглії, 3 – тулубні ганглії, 4 – бічні нервові ланцюжки.
Поряд із ЦНС в усіх молюсків єпериферійне дифузне шкірне нервове плетиво, що нагадує нервову систему кишковопорожнинних. Воно складається із нервових клітин усіх типів і здатне до самостійних рефлексів . Складне плетиво є й у внутрішніх органах тварин. Із ЦНС воно зв'язане через глотковий ганглій та ганглії внутрішніх органів.
Органи чуттяу більшості молюсків добре розвинені. Це передусім пара очей, складність яких варіює від простих ямок до очних пухирів з кришталиком і склоподібним тілом. Найскладнішу будову мають очі вищих головоногих, які дуже схожі на очі ссавців. У двостулкових, які не мають головного відділу тіла, очі, звичайно, відсутні. У деяких із них виникли вторинні очі, різні за будовою та розташуванням. На голові в багатьох молюсків є щупальця – органи дотику. В мантійній порожнині біля зябер розташовані хеморецептори. У більшості молюсків є орган рівноваги.
Треба окремо зазначити, що головний ганглій у головоногих молюсків досить великий і є справжнім головним мозком, який у них найбільш розвинений порівняно з іншими безхребетними. Цей мозок є проміжним утворенням між гангліозною нервовою системою безхребетних та головним мозком хребетних тварин. Завдяки наявності такого мозку ці молюски здатні до складних форм навчання. Велике значення при цьому має добре розвинена зорова система, як ми вже підкреслювали.
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 8895;