Рух вільного твердого тіла. Розподіл лінійних швидкостей і прискорень у вільному твердому тілі
Основна ознака абсолютно твердого тіла – незмінність відстаней між довільними точками такого тіла. Звідси випливає властивість збереження кута між двома довільними прямими, проведеними в абсолютно твердому тілі. Як буде показано далі, цих властивостей досить для визначення основного закону розподілу швидкостей і прискорень у вільному твердому тілі.
рис.1.17 |
Розглянемо точку вільного твердого тіла довільної форми (рис.1.17).З тілом А незмінно зв’язана система координат . Точка нерухома. Точку назвемо полюсом. З рис.1.17 видно, що радіус-вектор точки :
(1.48)
На підставі (1.48) знайдемо швидкість точки М:
(1.49)
Необхідно знайти похідні і . Для цього скористаємося згаданими властивостями абсолютно твердого тіла. Розглянемо дві системи рівностей
(а)
(в)
Ці рівняння означають збереження довжин ортів і кутів між ними. Диференціюючи рівності (а) за часом, дістанемо
(с)
Рівності (с) – умови ортогональності векторів відповідно , і та . Тому
(d)
Тут - довільні вектори .
З рівностей (в), після диференціювання їх за часом, дістанемо
(е)
Підставляючи (d) в (е) , маємо
(g)
звідки на підставі властивостей змішаного добутку векторів
(h)
або
(і)
Вектор . У загальному випадку руху вільного твердого тіла вектор не буде перпендикулярним до орту . Отже, рівність (і) виконується, якщо =0, тобто .
Аналогічно , .
Отже
. (j)
а рівності (d) мають вигляд:
(k)
Рівність (1.49), що визначає швидкість точки М на підставі (k) набуває вигляду
,
або
. (1.50)
Рівність (1.50) визначає закон розподілу швидкостей у вільному твердому тілі. Диференціюючи (1.50) за часом дістанемо закон розподілу прискорень:
. (1.51)
.
У виразах (1.50) і (1.51) фізичний зміст векторів і не визначено. Його можна визначити, розглядаючи окремі випадки руху тіла.
Наприклад, якщо вісь обертання нерухома і полюс знаходиться на цій осі, то =0 і , де - вектор кутової швидкості, напрямлений вздовж осі.
На підставі (1.50) і (1.51) можна зробити висновок:
Рух вільного твердого тіла можна розкласти на два рухи: поступальний, що визначається рухом довільної фіксованої точки тіла, яку називають полюсом, і обертальний рух навколо осі, що проходить через полюс. Цю вісь називають миттєвою віссю обертання, а - миттєвою кутовою швидкістю.
З рівності (1.48), як наслідок, випливає важлива теорема.
Теорема. Проекції швидкостей двох точок тіла на пряму, що поєднує ці точки, рівні між собою.
Рис. 1.18 |
Розглянемо точки і (рис.1.18). Пряма, що їх поєднує це радіус-вектор . Орт вектора дорівнює відношенню . Помножимо обидві сторони (1.50) скалярно на , тобто знайдемо проекцію цієї рівності на . Другий доданок у правій частині (1.50) перпендикулярний до орта . Тому
. (1.52)
Приклади
1. Розглянемо рівнозмінний обертальний рух тіла навколо нерухомої осі. У цьому разі кутове прискорення тіла – величина стала ( .
Згідно з (1.39) , або , звідки
. (а)
Користуючись (1.38), маємо
. (в)
інтегруючи (в), дістаємо
, (с)
де і - сталі інтегрування, що знаходяться з початкових умов.
Якщо
, (d)
то з (в) і (с) дістанемо
, . (е)
Підставляючи (е) в (а) і (в), дістаємо закон рівнозмінного обертального руху тіла навколо нерухомої осі:
. (1.53)
і закон зміни кутової швидкості в цьому русі:
. (1.54)
рис. 1.19 |
1. Два шківи I і II з’єднано нескінченним пасом (рис.1.19). Радіуси шківів відповідно і м. Внутрішній радіус шківа II м. Знайти швидкість точок паса і кутові швидкості обох шківів, якщо рівняння руху тягаря III ( - в метрах, - в секундах).
Припускаючи, що рух каната відбувається без ковзання, дістаємо, що швидкість точки стикання каната зі шківом II дорівнює швидкості тягаря III.
З рівняння руху тягаря ця швидкість .
Отже, кутова швидкість шківа II
.
Оскільки пас рухається без ковзання, то точки ободів шківів мають однакову швидкість , і
Звідси
.
3. Тіло обертається навколо нерухомої осі згідно з законом . Визначити швидкість точки тіла на відстані м від осі обертання в момент, коли рад.
Відповідь: 5 .
4. Закон обертального руху тіла . Визначити прискорення точки тіла на відстані м від осі обертання.
5. Кутова швидкість колеса I змінюється за законом . Визначити прискорення тягаря 3 в момент часу с. Якщо радіуси м, м і м (рис.1.20).
Відповідь: 2 .
Дата добавления: 2020-08-31; просмотров: 599;