Середня швидкість і коефіцієнт нерівномірності руху машини
Для зручності вивчення періодичних коливань під час усталеного руху запровадимо поняття середньої швидкості ланки зведення механізму чи машини і далі розглянемо задачу для цього часу руху.
Позначимо шлях, який проходить точка А, вибрана на ланці зведення, за один цикл її руху від положення і до положення k через s. Назвемо дійсною середньою швидкістю швидкість такого рівномірного руху, при якому точка А пройшла б шлях s за той самий проміжок часу t, який потрібний і при нерівномірному русі, тобто .
Оскільки , то
, (5.1)
звідки
. (5.2)
Дійсну середню швидкість часто замінюють середньою арифметичною швидкістю
, (5.3)
де і – максимальні й мінімальні значення швидкості точки А (рис. 5.1). Для машин з великою рівномірністю ходу різниця між цими значеннями швидкостей ( і ) настільки мала, що нею можна знехтувати.
У паспорті двигуна або робочої машини така умовна середня швидкість звичайно вказана; у цьому разі її, як правило, називають номінальною швидкістю (від латинського потеп, щоозначає ім'я, назва). Для механізмів з малою рівномірністю руху краще користуватися дійсною середньою швидкістю.
Рис.5.1 – До визначення коефіцієнта нерівномірності руху
Нерівномірність руху механізму чи машини характеризується так званим коефіцієнтом нерівномірності руху , який виражається відношенням різниці максимального і мінімального значення швидкості точки А (рис. 5.1) до її середнього значення , тобто
, (5.4)
Очевидно, що чим менша різниця між і , тим рівномірніше рухається ланка зведення.
Задача регулювання руху механізмів або машин у період їх усталеного руху зводиться до підбору такого співвідношення між масами ланок механізмів і силами, що на них діють, при якому коефіцієнт нерівномірності руху не перевищував би наперед заданого значення.
На практиці величина коливається в дуже значних межах.
Нижче наведені допустимі значення коефіцієнта нерівномірності рухудля деяких типів машин (табл. 5.1).
При обертовому русі ланки зведення зручно середню швидкість і коефіцієнт нерівномірності руху механізму або машини виражати через кути повороту і кутові швидкості цієї ланки. Тоді за аналогією зрівняннями (5.2) - (5.4) матимемо:
для дійсної середньої кутової швидкості
, (5.5)
для середньої арифметичної кутової швидкості
, (5.6)
для коефіцієнта нерівномірності руху
. (5.7.)
Таблиця 5.1
Дата добавления: 2016-06-15; просмотров: 3455;