НЕРІВНОМІРНІСТЬ І РЕГУЛЮВАННЯ РУХУ МЕХАНІЗМІВ І МАШИН
Постановка задачі
Одним з важливих завдань динаміки механізмів і машин є задача визначення найвигідніших співвідношень між силами, масами і швидкостями ланок механізмів, які забезпечують заданий режим руху механізму або машини.
Як було показано в розділі 4, у загальному випадку швидкість початкової ланки механізму, при усталеному русі механізму, є величина змінна. Коливання швидкості цієї ланки спричиняють у кінематичних парах додаткові динамічні тиски, що знижують загальний ККД машини і надійність її роботи. Крім цього, ці коливання в ланках механізмів і машин небажані як з точки зору міцності цих ланок, так і з точки зору втрати потужності, витраченої на ці пружні коливання. Нарешті, коливання швидкостей можуть погіршити той технологічний процес, який виконує машина.
Коливання швидкості початкової ланки за час усталеного руху бувають двох різних типів. Справді, як було встановлено вище, у більшій частині машин тільки за повний цикл усталеного руху робота рушійних сил дорівнює роботі сил опору. Всередині ж циклу немає рівності цих робіт і, отже, початкова ланка машини рухається всередині цього циклу нерівномірно. Оскільки через кожний повний цикл часу усталеного руху кінетична енергія машини набуває початкового значення, то очевидно, що швидкість початкової ланки машини також періодично повторюватиметься з тим самим циклом. Такі коливання швидкостей назвемо періодичними.
Отже, періодичними коливаннями швидкостей машини називаються коливання, при яких швидкості всіх ланок машини в усіх їхніх положеннях мають цілком певні цикли, після закінчення яких ці швидкості набувають щоразу своїх початкових значень.
Крім періодичних коливань швидкостей у машині можуть бути і неперіодичні коливання швидкостей, що залежать від різних причин: раптової зміни корисних або шкідливих опорів, включення в машину додаткових мас і т.п. Така раптова зміна навантаження на машину спричиняє раптове збільшення або зменшення швидкості головного вала машини, і оскільки ці коливання не мають певного циклу, то такі коливання швидкості машини назвемо неперіодичними. У більшості машин ми спостерігаємо обидва види коливань швидкості.
Коливання швидкості під час усталеного руху можуть досягнути такої величини, яка неприпустима з точки зору забезпечення всіх належних умов роботи машини. Тоді може виникнути питання про регулювання, в наперед заданих межах, величин цих коливань. Задача про регулювання швидкостей під час усталеного руху машини або механізму має велике значення у техніці, оскільки в більшості машин цей час є робочим часом її руху, тобто проміжком часу, протягом якого машина долає виробничі опори.
Дата добавления: 2016-06-15; просмотров: 2037;