Договір на проведення аудиту


 

Договір на проведення аудиту є основним документом, який засвідчує факт досягнення домовленості між замовником і виконавцем про проведення аудиторської перевірки.

Договір документально засвідчує, що сторони прийшли до згоди з усіх пунктах, зумовлених у ньому. Для того, щоб уникнути неправильного розуміння сторонами взятих на себе обов'язків, умов їх виконання і прийнятої міри відповідальності, необхідно максимально обумовити в договорі всі істотні аспекти взаємовідносин, які виникають у зв'язку з його висновком.

Укладенню договору може передувати обмін листами між аудитором і клієнтом. Лист-пропозиція аудитора підтверджує його згоду на поставлене завдання, масштаб аудиту і може містити положення, щодо меж відповідальності аудитора перед клієнтом, форми представлення звіту аудитора і його висновку, та інших моментів, про які аудитор вважає за необхідне домовитися до початку перевірки. Відправленню листа-пропозиції може передувати етап обстеження об'єкта аудиту з метою визначення об'ємів роботи, якщо аудитор вважає необхідним проведення такого обстеження.

Після обміну листами і на їх основі укладається договір на проведення аудиту. Листи можуть бути невід'ємною складовою частиною або додатком до договору, якщо це буде зумовлене договором.

 

Зміст договору

 

Зміст договору на проведення аудиту може бути різним залежно від конкретних обставин, однак існує ряд моментів, що в будь-якому випадку повинні знайти відображення у договорі. Обов'язково в договорі повинні бути зумовлені такі положення:

- мета аудиту;

- масштаб аудиту, включаючи посилання на чинне законодавство, нормативи (поняття масштабу аудиту включає в себе необхідний об'єм і глибину перевірки; склад, кількість, об'єм аудиторських процедур);

- можливість доступу до будь-яких записів, документації та іншої інформації, замовленої у зв'язку з аудитом;

- відповідальність керівництва підприємства, що перевіряється, за надану аудиторам інформацію (у разі необхідності зумовлюється вимога про отримання від керівництва підприємства письмового підтвердження, щодо наданої інформації);

- умови відповідальності за початкові залишки при першому проведенні аудиту або якщо попередні перевірки виконувалися

іншим аудитором;

- вказівка на те, що в зв'язку з рівнем істотності перевірки й інших властивих аудиту обмежень існує можливість, навіть імовірність того, що будь-які помилки можуть залишитися незнайденими;

- форма, в якій замовнику буде видана інформація по результатах проведеної аудитором роботи (об'єм і склад переданої замовнику документації).

Крім того, в договір можуть бути включені пункти:

- угоди, які стосуються планування аудиту;

- угоди, щодо залучення до перевірки інших аудиторів і фахівців інших областей з деяким аспекті аудиту;

- угоди, які стосуються залучення до перевірки внутрішніх аудиторів і іншого персоналу клієнта;

- порядок розрахунків за виконання робіт по аудиту;

- будь-які можливості обмеження аудиторського зобов'язання;

- посилання на додаткові угоди між аудитором і клієнтом.

 

Структура договору

 

Детальна структура договору може бути різною, однак його форма загалом повинна відповідати загальноприйнятій в Україні формі висновку договорів.

У преамбулі договору після вказівки назви і номера договору, місця і дат його підписання, повинні бути наведені назви сторін, які уклали договір (замовник і виконавець), прізвища посадових осіб, які підписали договір від імені кожної сторони.

У розділі «Предмет договору» вказується назва аудиторської послуги («проведення аудиту» або «аудиторська перевірка»), мета аудиту і характеризується масштаб аудиту.

У розділі «Зобов'язання сторін» вказується перелік і характеристика зобов'язань, які бере на себе кожна із сторін.

При цьому перелік зобов'язань замовника повинен містити такі положення:

- надання аудиторам можливості доступу до будь-яких записів, документації і іншої інформації, яка затребувана в зв'язку з аудитом;

- відмова від будь-яких дій, що здійснюються з метою впливу на думку аудитора;

- зобов'язання по прийманню і оплаті робіт;

- інші зобов'язання.

У переліку зобов'язань аудитора необхідно вказати про:

- дотримання умов конфіденційності інформації і інших принципів аудиту;

- вказівку форми, в якій замовнику буде видана інформація про результати проведеної аудитором роботи (об'єм і склад переданої замовнику документації);

- дотримання вимог до якості згідно із стандартами і нормами аудиту, законодавчими актами України і іншими (указати, якими саме) критеріями;

- зобов'язання інформування замовника у випадку, якщо у процесі роботи виявиться її недоцільність;

- інші зобов'язання.

У розділі «Порядок здачі і прийому робіт» вказується перелік, характеристика і послідовність процедур, які виконуються сторонами при передачі результатів роботи, а також умови і порядок оформлення відмови замовника прийняти виконану роботу.

У розділі «Термін виконання робіт» вказується тривалість виконання роботи, дата початку і закінчення, а також терміни надання результатів виконаної роботи.

У розділі «Вартість робіт і порядок розрахунків» вказуються зведення про розмір і порядок виплати винагороди за виконання робіт.

Розділ «Відповідальність сторін» містить умови відповідальності кожної сторони (які саме випадки спричиняють настання відповідальності і в якому вигляді передбачена відповідальність). Доцільно також обумовити аспекти, за які та або інша сторона не несе відповідальності.

В умовах відповідальності замовника повинні бути положення:

- відповідальність за достовірність наданої аудиторам інформації;

- відповідальність за виявлені відхилення і порушення, за фінансові результати і звітність по них;

- відповідальність у разі невиконання рекомендацій аудитора;

- відповідальність за невиконання зобов'язань прийому і оплати винагороди за роботу;

- інші види і умови відповідальності.

В умовах відповідальності виконавця необхідно вмістити положення:

- відповідальність за якість виконаних робіт;

- відповідальність за дотримання термінів робіт;

- відповідальність за дотримання принципів аудиту при виконанні робіт;

- інші види і умови відповідальності.

У цьому ж розділі обумовлюється відповідальність за початкові залишки при першому проведенні аудиту або відповідальність у випадку, якщо попередні перевірки виконувалися іншим аудитором. У даному розділі повинна також бути відмітка про термін: дії такої відповідальності.

У розділі «Термін дії договору» наводиться вказівка про дату початку і закінчення дії договору.

У розділі «Реквізити сторін» вказуються юридичні адреси і платіжні реквізити кожної сторони.

У розділі «Особливі умови» вказуються положення, які сторони в договорі вважають за необхідне обумовити і які не знайшли відображення в попередніх розділах договору. Зокрема, обумовлюється таке:

- питання про те, що в залежно від рівня суті перевірки й інших властивих аудиту обмежень, є можливість і навіть імовірність того, що будь-які істотні помилки можуть залишитися незнайденими;

- умови відмови виконавця від продовження робіт на будь-якому етапі їх виконання;

- умови продовження терміну виконання робіт;

- посилання на будь-які додаткові угоди до даного договору, а також на додатки до договору;

- порядок вирішення суперечок за даним договором;

- інші умови.

 



Дата добавления: 2020-02-05; просмотров: 702;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.012 сек.