Мета і задачі аудиту
За формою і метою здійснення розрізнюють аудит зовнішній (незалежний) і внутрішній (залежний, тобто підлеглий тій фірмі, в якій він проводиться).
Мета і завдання зовнішнього аудиту відрізняються від контролю на державних підприємствах. Тут головним є забезпечення збереження державної власності, економне використання ресурсів, виконання планових завдань, правильність ведення обліку, складання звітності та ін. Метою і завданням зовнішнього аудиту є підтвердження правильності звітності, обліку, оцінка відповідності внутрішнього контролю (аудиту) обліковій політиці, меті діяльності підприємства і т.д. На перших етапах розвитку зовнішній аудит зводиться до підтвердження звітності. Розвиваючись, зовнішній аудит став спиратися на внутрішній, використовувати його результати. У час, що звільняється, аудитори надають клієнтам супутні послуги, спираючись на результати внутрішнього аудиту.
Зовнішній аудит тих фірм, де є і внутрішній, з точки зору їх мети і завдань слід розглядати як єдине ціле.
Необхідно орієнтуватися на внутрішній аудит і організувати його на великих підприємствах відповідно до кращих світових зразків, оскільки саме такий аудит визначає ефективність роботи підприємства і результати зовнішнього аудиту.
Внутрішній аудит здійснюється у великих акціонерних товариствах, корпораціях. Організаційно це, як правило, комітет аудиторів при раді директорів (пораді правління).
За масштабами роботи внутрішній аудит поділяють на:
- загальний з усіх питань аудиту фірми (компанії) загалом;
- локальний - в окремих напрямах аудиту (технології, бухгалтерського обліку).
Внутрішній аудит відповідно до міжнародного нормативу "Використання результатів роботи внутрішнього аудитора" (липень 1982 р.) здійснюється у таких напрямах:
- аналіз системи обліку і внутрішнього контролю;
- вивчення бухгалтерської (фінансової) і операційної інформації (по окремих статтях витрат, залишків на бухгалтерських рахунках та ін.);
- вивчення економічності і ефективності управлінських рішень на різних рівнях господарювання;
- аналіз адекватності політики в сфері менеджменту;
- оцінка якості інформації;
- розробка проектів управлінських рішень;
- проведення стратегічного аналізу;
- розробка фінансових прогнозів.
Зовнішній аудит користується послугами і контролює внутрішніх аудиторів.
Таким чином, першочерговим завданням великих національних підприємств є формування внутрішнього аудиту.
Зовнішній аудит може бути добровільним (за бажанням підприємств-клієнтів) і обов'язковим (відповідно до законодавчих актів). Так, згідно із Законом України "Про аудиторську діяльність" аудит фондів, бірж, комерційних банків проводиться щорічно.
Обов'язковий аудит може бути організований також за рішенням суду або слідчих органів.
Дата добавления: 2020-02-05; просмотров: 515;