Організація процесу адаптації підприємства


 

Процес адаптації підприємства, що представлений на рис. 6.5. починається одночасно з позитивною адаптивною реакцією підприємства з ухвалення рішення про внесення змін у його внутрішніх системах і діяльності внутрішніх підрозділів.

 


Рис. 6.5. Загальна схема організації управління процесом адаптації підприємства

 

Щоб забезпечити взаємозв’язок процесу адаптації внутрішніх систем і підрозділів підприємства в плануванні робіт процесу адаптації пропонується використовувати конфігуратор адаптації, структура якого є наступною:

1. Вступний розділ – опис суті адаптивної реакції підприємства та загальна характеристика процесу адаптації.

2. Таблиця опису процесу адаптації – опис характеру змін у функціонуванні внутрішніх систем і підрозділів.

3. Таблиця взаємодії – локалізація змін у внутрішніх системах за структурними підрозділами.

4. Таблиця опису робіт щодо адаптації – характеристика змін, терміни внесення, потреба в ресурсах.

В узагальнюючому вигляді укрупнені блоки робіт з упровадження нової технології на підприємстві представлені в табл. 6.2.

Таблиця 6.2.

Таблиця опису процесу адаптації підприємства до впровадження нової технології

Види робіт щодо упровадження новації Види робіт щодо адаптації
Придбання патенту або ліцензії на нову технологію Запрошення на роботу спеціалістів, які мають навички роботи з новою технологією. Перехід на ведення нової документації щодо регламентації технологічного процесу.
Придбання обладнання, необхідного для реалізації нової технології Навчання виробничого персоналу роботі на новому обладнання. Перепланування виробничих приміщень. Зміна змінності роботи підприємства.
Відновлення оснастки, передбаченої новим технологічним процесом Організація процесу виготовлення технологічної оснастки. Придбання додаткового обладнання. Збільшення чисельності персоналу, зайнятого виготовленням оснастки.

 

Схема побудови таблиці взаємодії внутрішніх систем і підрозділів, що приймають участь у процесі адаптації підприємства до впровадження нової техніки представлена в табл. 6.3.

Система технологічної підготовки виробництва, що є адаптаційним центром, виділена затемненням. У таблиці також показані внутрішні системи, що піддаються супровідним змінам у зв’язку з освоєнням нової технології.

Таблиця 6.3.

Таблиця взаємодії внутрішніх систем і підрозділів підприємства, що приймають участь в адаптації до нової технології

Внутрішні системи підприємства Підрозділи підприємства
основного виробництва обслуговуючого виробництва управлінські
n n n
Виробнича система              
Система управління                
Система збуту продукції                  
Система зовнішньо- економічної діяльності            
Система технічної підготовки                  
Система матеріального забезпечення                  
Система відтворення основних фондів                  

 

У таблиці взаємодії не тільки зазначено підрозділи, що втягуються в процес адаптації, а й коротко сформульовано сутність майбутніх змін, тобто в узагальненій формі визначено види робіт, що повинні бути виконані даним підрозділом. Наприклад, для підрозділу підприємства, зайнятого виготовленням оснащення, узагальнена назва робіт з участі в адаптації до впровадження нової технології могла б виглядати так: організація виробництва нових пристосувань.

Після того, як за допомогою таблиці опису процесу адаптації і таблиці взаємодії визначено зміст і структуру процесу адаптації можна переходити до складання детального переліку робіт для кожного підрозділу. Форма опису робіт представлена в табл. 6.4.

Таблиця 6.4.

Таблиця опису робіт щодо адаптації

Найменування роботи Підрозділ-виконавець Тривалість роботи Вартість роботи Участь консультантів (експертів) Зв'язок з іншими видами робіт
           
           

 

Таблиця опису робіт може бути структурована за різними ознаками.

По-перше, роботи можуть бути визначені за видами укрупнених робіт, що сформульовані в таблиці адаптації. В цьому випадку в таблиці необхідно вказати підрозділ (гр. 2) у діяльності якого буде внесено зміни.

По-друге, роботи з адаптації можуть бути визначені по кожному структурному підрозділу у діяльність якого внесено зміни.

Після складання конфігуратора адаптації в процесі стратегічного і тактичного планування складають загальну схему адаптації, яка в письмовому вигляді повинна містити опис всього процесу змін. Неможливо допускати відхилень від прийнятої і затвердженої програми.

Загальна схема процесу адаптації має відповідати установленій формі, тобто містити стандартний набір розділів. Зміст стандартної схеми процесу адаптації представлений в табл. 6.5.

Таблиця 6.5.

Зміст загальної схеми процесу адаптації

Назва і зміст розділів Шифр
1. Опис процесу адаптації 1.1. Перелік підрозділів підприємства, що приймають участь в процесі адаптації 1.2. Характер змін у діяльності підрозділу та їхня локалізація 1.3. Перелік робіт щодо адаптації та терміни їхнього виконання 1.4. Виконавці робіт щодо адаптації та вимоги до їх кваліфікації 1.5. Опис результатів адаптації  
2. Організація контролю процесу адаптації 2.1. Терміни контролю процесу адаптації 2.2. Форми контролю процесу адаптації 2.3. Документи, що використовуються при організації контролю  
3. Послуги консультантів і експертів 3.1. Перелік організацій та спеціалістів, запрошених для консультування 3.2. Характер послуг консультантів та експертів  
Продовження табл. 6.5.
3.3. Форми організації співробітництва з експертами та консультантами  
4. Оцінка витрат на адаптацію підприємства 4.1. Кошторис витрат на проведення робіт, що складається в розрізі підрозділів підприємства, що приймають участь у адаптації 4.2. Джерела покриття витрат на адаптацію 4.3. Показники ефективності витрат на адаптацію  

 

Виходячи з запропонованої форми опису загальної схеми процесу адаптації, можна передбачити еволюцію цього процесу. Передбачається, що всі твердження, включені в загальну схему є вимогами, якщо вони не визначені як цілі. Розходження полягає в тому, що вимога повинна бути виконана обов’язково, а ціль допускає її досягнення з деяким наближенням.

 



Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 322;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.01 сек.