Аналіз точки беззбитковості


 

Важливим завданням контролінгу є калькуляція ціни, планування прибутку підприємства та асортименту продукції. Дійовим інструментом виконання цього завдання є розрахунок точки беззбитковості та необхідної суми покриття. Цей метод контролінгу зводиться до визначення мінімального обсягу реалізації продукції (за стабільних умовно постійних витрат), за якого підприємство може, з одного боку, забезпечити беззбиткову операційну діяльність у плановому періоді, з іншого - створити умови для самофінансування підприємства.

Точка беззбитковості характеризує обсяг реалізації продукції, за якого прибуток підприємства дорівнює нулю, тобто виручка від реалізації продукції відповідає валовим витратам на її виробництво та реалізацію.

Першим етапом аналізу беззбитковості є правильний розподіл усіх витрат підприємства (чи витрат на виробництво певного виду продукції) на постійні та перемінні.

Доумовно перемінних належать витрати, абсолютна величина яких зростає зі збільшенням обсягу випуску продукції і зменшується з його зниженням (витрати на сировину та матеріали, комплектуючі вироби, напівфабрикати, паливо та енергію, оплату праці працівникам, зайнятим у виробництві продукції, і т.д.).

Умовно постійні витрати - це витрати, абсолютна величина яких зі збільшенням (зменшенням) випуску продукції істотно не змінюється (витрати, пов’язані з обслуговуванням й управлінням виробничою діяльністю виробничих підрозділів, а також витрати на забезпечення господарських потреб виробництва).

Графічне зображення аналізу беззбитковості наведено на рис. 5.1.

 

Рис. 5.1. Графічне зображення аналізу беззбитковості


Спочатку будується лінія постійних витрат, яка характеризує той рівень витрат, що залишається незмінним при будь-яких обсягах виробництва. Потім будується лінія загальних витрат, яка получається шляхом підсумовування величини постійних і перемінних витрат для кожного значення обсягу випуску. Після цього зображують лінію виручки від реалізації, кожна точка якої відповідає ціні продажу одиниці виробу, помноженої на відповідний цій точці обсяг реалізації. На перетинанні лінії виручки і лінії загальних витрат знаходиться точка беззбитковості, що показує такий обсяг виробництва, при якому підприємство одержує від реалізації продукції стільки ж, скільки витрачає на її виробництво, тобто в цій точці підприємство не має ні прибутку, ні збитків.

При реалізації продукції в обсягах, менших, чим беззбитковий обсяг, підприємство буде знаходитися в зоні збитків, оскільки його виручка від реалізації не покриває витрати на виробництво даного обсягу продукції. При продажі готової продукції в обсягах, більших, ніж беззбитковий, підприємство переходить у зону прибутку, оскільки виручка від реалізації покриває витрати на виробництво.

Аналіз беззбитковості може бути корисний для підприємства у випадку визначення ступеня ризику, що асоціюється з даним виробничим процесом. Чим ближче точка беззбитковості розташована до того реального обсягу продукції, що виробляється на підприємстві, тим вище ризик попадання з зони прибутку в зону збитків.

Якщо відбувається зниження питомих перемінних витрат (сезонні знижки на закуповану сировину чи матеріали, перехід до іншого постачальника і т.д.) при незмінних постійних витратах і ціні одиниці продукції, то значення беззбиткового обсягу зменшується, зона збитків скорочується, а зона прибутку збільшується, що, безумовно, позитивно відобразиться на діяльності підприємства. При зростанні перемінних витрат точка беззбитковості зміщається вправо, що послабляє економічний потенціал підприємства.

Якщо відбувається збільшення постійних витрат (зростають накладні витрати, підвищується орендна плата і т.д.) при незмінних питомих перемінних витратах і питомій ціні, то беззбитковий обсяг зростає, що, у свою чергу, збільшує рівень виробничого ризику. При зниженні постійних витрат спостерігається зворотна ситуація.

Зростання питомої ціни при незмінних постійних і перемінних витратах знижує зону збитків і збільшує зону прибутку, а зниження ціни викликає протилежні зміни. Однак необхідно відзначити, що ціна найчастіше визначається конкурентною позицією підприємства на ринку і при проведенні аналізу беззбитковості цей параметр приймають постійним.

На основі розрахунку точки беззбитковості можна дійти висновків щодо доцільності виробництва тих чи інших видів продукції, мінімальних цін або обсягів реалізації, які забезпечують беззбиткову діяльність.

Аналізуючи точку беззбитковості, можна визначити, наскільки успішно працює (у разі його прибутковості) і наскільки глибокою є криза (у разі збитковості). На підставі відповідних висновків розробляється рекомендації щодо шляхів зменшення збитковості та збільшення прибутковості операційної діяльності підприємства.

 



Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 396;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.006 сек.