Вартісний аналіз як метод контролінгу
Вартісний аналіз - це метод контролінгу, що полягає в дослідженні функціональних характеристик продукції, яка виробляється, на предмет еквівалентності їх вартості та корисності. Отже, в центрі уваги вартісного аналізу перебувають функціональні та вартісні параметри продукції (робіт, послуг), саме тому цей вид аналізу позначають також як функціонально-вартісний.
Виокремлюють два основні завдання вартісного аналізу:
1. зменшення вартості окремих компонентів продукції без зменшення обсягів її виробництва та реалізації;
2. поліпшення функціональних параметрів продукції за мінімальних витрат.
Виходячи із згаданих завдань, вартісний аналіз зосереджує свою увагу на мінімізації витрат при перегляді функціональних параметрів у разі:
- зменшення вимог до якості продукції (якщо споживачі нехтують підвищеним рівнем якості продукції або не готові сплачувати більшу ціну за кращу якість);
- підвищення вимог до якості (якщо споживачі виражають готовність сплачувати вищу ціну за якіснішу продукцію).
В останньому випадку в процесі вартісного аналізу слід довести, що збільшення виручки від реалізації продукції в результаті удосконалення функціональних параметрів продукції перевищить приріст витрат на це удосконалення. Функціонально-вартісний аналіз значною мірою спрямований на те, щоб виявити зайві з погляду їх вартості та корисності для споживачів параметри продукції. Стосовно організації системи контролінгу це означає, що ця система повинна забезпечувати менеджмент найкориснішою і потрібною інформацією, яка порівняно з вартістю її отримання приносить значний управлінський ефект.
Етапи проведення вартісного аналізу наступні:
Етап 1. Підготовчі заходи:
- вибір об’єктів вартісного аналізу та постановка завдань;
- постановка кількісних цілей;
- створення робочої групи;
- розробка програми аналізу.
Етап 2. Визначення фактичного стану об’єкта аналізу:
- збір інформації та опис об’єкта аналізу;
- характеристика функцій;
- визначення витрат на виконання функцій.
Етап 3. Перевірка фактичного стану:
- перевірка якості виконання функцій;
- перевірка обґрунтованості витрат.
Етап 4. Пошук рішення:
- виявлення всіх можливих варіантів рішення.
Етап 5. Експертиза варіантів рішень:
- перевірка можливості реалізації;
- перевірка економічності.
Етап 6. Прийняття рішення щодо впровадження найоптимальнішого рішення:
- вибір рішення;
- рекомендація щодо реалізації;
- реалізація запропонованого рішення.
Вартісний аналіз розглядається як один з найдійовіших інструментів скорочення собівартості продукції, зокрема витрат на сировину та матеріали. В процесі аналізу досліджуються всі без винятку характеристики продукту, статті калькуляції на предмет виявлення резервів зниження собівартості. За оцінками західних експертів, за успішного вартісного аналізу можна виявити резерви зниження витрат у розмірі до 20 % собівартості продукції.
Зазначимо, що аналіз може проводитися не лише стосовно продукції (робіт, послуг), а також у розрізі окремих структурних підрозділів (центрів витрат) чи виробничих процесів. На практиці вартісний аналіз, як правило, комбінується з іншими методами контролінгу, зокрема бенчмаркінгом, АВС-аналізом, SWOT-аналізом, причому результати аналізу сильних і слабких місць є основою для вибору об’єктів вартісного аналізу.
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 370;