Порядок проведення SWOT - аналізу


 

Одним з важливих методів стратегічного контролінгу є так званий аналіз сильних (Strength) і слабких (Weakness) місць, а також наявних шансів (Opportunity) і ризиків (Threat). В економічній літературі цей вид аналізу позначається також як SWOT - аналіз (SWOT - analysis). Даний вид аналізу може здійснюватися стосовно всього підприємства, його структурних підрозділів, а також у розрізі окремих видів продукції. На основі результатів аналізу ендогенного середовища розробляються рекомендації щодо:

- усунення наявних слабких місць;

- ефективного використання існуючого потенціалу (сильних сторін).

У результаті SWOT - аналізу екзогенного середовища виявляється позитивний і негативний вплив на підприємство ззовні. На основі цього виробляються пропозиції стосовно:

- нейтралізації можливих ризиків;

- використання додаткових шансів.

Нижче наведено типові приклади сильних і слабких сторін вітчизняних підприємств, а також шансів (можливостей) і ризиків (погроз), які можуть виникнути під дією зовнішніх обставин.

Сильні сторони:

- кваліфікований інженерно-технічний персонал;

- низькі витрати на заробітну плату;

- наявність власних виробничих споруд;

- прихід молодих та енергійних співробітників фінансових служб.

 

Слабкі сторони:

- інертність і зловживання керівництва підприємства;

- крадіжки на виробництві;

- застарілий асортимент продукції;

- висока енергомісткість продукції;

- неефективна діяльність служби збуту.

Додаткові шанси (можливості):

- ринок сформований в основному за рахунок імпорту;

- державою проводяться протекціоністські заходи, спрямовані на захист вітчизняного товаровиробника;

- іноземні інвестори проявляють значний інтерес до виду економічної діяльності, до якого належить підприємство.

Ризики (погрози):

- криміногенні ризики;

- інфляційний ризик (знецінення реальної вартості капіталу);

- ризик неплатоспроможності чи банкрутства контрагентів;

- ризик зміни податкового законодавства та накладання фінансових санкцій.

Після того, як конкретний список слабких і сильних сторін організації, а також погроз і можливостей складений, настає етап установлення зв’язків між ними. Для встановлення цих зв’язків складається матриця SWOT, що має наступний вигляд (рис. 5.3).

Ліворуч виділяються два блоки (сильні сторони, слабкі сторони), у які відповідно виписуються усі виявлені на першому етапі аналізу сторони організації. У верхній частині матриці також виділяються два блоки (можливості і погрози), у які виписуються усі виявлені можливості і погрози. На перетинанні блоків утвориться чотири поля: СІМ (сила і можливості); СІП (сила і погрози); СЛМ (слабкість і можливості); СЛП (слабкість і погрози). На кожному з полів дослідник повинний розглянути всі можливі парні комбінації і виділити ті, які повинні бути враховані при розробці стратегії поводження організації.

 

  Додаткові шанси (можливості) 1. 2. 3. … Ризики (погрози) 1. 2. 3. …
Сильні сторони 1. 2. 3. … ПОЛЕ СІМ ПОЛЕ СІП
Слабкі сторони 1. 2. 3. … ПОЛЕ СЛМ ПОЛЕ СЛП

 

Рис. 5.3. Матриця SWOT

 

У відношенні тих пар, що були обрані з полю СІМ, варто розробляти стратегію по використанню сильних сторін організації для того, щоб одержати віддачу від можливостей, що з’явилися в зовнішньому середовищі.

Для тих пар, що виявилися на поле СЛМ, стратегія повинна бути побудована таким чином, щоб за рахунок можливостей, що з’явилися, спробувати перебороти наявні в організації слабості.

Якщо пари знаходиться на поле СІП, то стратегія повинна припускати використання сили організації для усунення погрози.

Нарешті, для пар, що знаходяться на поле СЛП, організація повинна виробляти таку стратегію, що дозволила б їй як позбутися від слабкості, так і спробувати запобігти навислу над нею погрозу.

Виробляючи стратегії, варто пам’ятати, що можливості і погрози можуть переходити у свою протилежність. Так, невикористана можливість може стати погрозою, якщо її використовує конкурент. Чи, навпаки, удало відвернена погроза може відкрити перед організацією додаткові можливості в тому випадку, якщо конкуренти не змогли усунути цю же погрозу.

SWOT - аналіз може бути деталізованішим і проводитися в розрізі окремих функціональних блоків діяльності, центрів витрат, видів продукції тощо. В табл. 5.1. наведена загальна схема аналізу сильних і слабких сторін у фінансовій сфері.

Таблиця 5.1

Оцінка сильних і слабких сторін у фінансовій сфері

Об’єкт аналізу Сильні сторони Слабкі сторони
1. Ліквідність    
2. Прибутковість    
3. Cash-flow    
4. Структура капіталу    
5. Структура активів    
6. Дебіторська заборгованість    
7. Кредиторська заборгованість    
8. Фінансові відносини з капіталодавцями    
9. Реальні інвестиції    
10. Фінансові інвестиції    
11. Оборотність оборотних активів    

 

В процесі аналізу сильні та слабкі місця підприємства слід оцінити з урахуванням основних тенденцій змін у зовнішньому щодо підприємства середовищі. Так, ліквідність підприємства на актуальну дату може бути сильною стороною підприємства, однак через деякий період внаслідок дії зовнішніх факторів вона може стати недостатньою і перетворитися на слабке місце.

Оскільки сильні та слабкі місця, як правило, є відносними величинами, в процесі аналізу їх слід порівнювати з аналогіями на підприємствах-конкурентах. Під час аналізу сильних і слабких місць визначаються критичні сфери, які під дією специфічних зовнішніх і конкурентних факторів впливають на економічні результати підприємства. Потім визначаються ключові параметри чинників, що впливають на ефективність господарської діяльності. На практиці досить часто в ході SWOT - аналізу використовуються такі методи контролінгу, як анкетування та АВС - аналіз. Результати аналізу унаочнюються у вигляді діаграм, матриць, схем, графіків.

 



Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 348;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.009 сек.