Оцінювання ефективності управління активами
В умовах формування ринкових відносин принципово змінюється філософія господарювання. Вона базується не на витратному механізмі господарювання, а на реальному аналізі попиту та пропозиції продукції, товарів, робіт та послуг.
Кардинальним чином змінюється і стратегія управління фінансами підприємств, у тому числі їх активами. Ця стратегія орієнтована переважно на власні кошти у формі чистого прибутку й амортизаційних відрахувань.
Власники взаємно фінансують один одного через надання комерційного кредиту, випуск і розміщення емісійних цінних паперів, фінансовий лізинг; використання інших форм взаємовідносин. Суб’єкти господарювання в ринковому середовищі несуть повну матеріальну відповідальність своїми доходами і майном за фінансову політику, яку вони проводять. Це положення означає й іншу особливість управління фінансами підприємств — необхідність аналітичного підходу до його діяльності. Мається на увазі оцінка ефективності управління фінансами, зокрема активами підприємства. Відсутність такої оцінки може призвести до втрати фінансової стійкості підприємства, його неплатоспроможності в результаті дефіциту грошових коштів і до інших негативних наслідків. Без оцінки ефективності управління активами неможливо правильне вибрати обґрунтовану стратегічну і тактичну політику управління фінансами підприємства.
Як показують проведені вченими дослідження, на 80 % підприємств фінансова стійкість залежить від якості довгострокових і середньострокових управлінських рішень щодо управління активами.
Процес прийняття управлінських рішень показано на рис. 6.10.
Що стосується ефективності управління активами підприємства, то його мета — визначити оптимальну структуру активів підприємства. Вважається, що чим вищий коефіцієнт співвідношення оборотних активів і основних засобів підприємства, тим вища ліквідність підприємства і тим нижчий ризик неплатоспроможності за умови, що інші фактори є незмінними.
Важливим моментом розроблення раціональної фінансової стратегії є діагностика внутрішнього і зовнішнього середовища. Діагностика внутрішнього середовища включає розроблення заходів щодо управління оборотними і необоротними активами підприємства.
Рис. 6.10. Процес прийняття рішень на підприємстві щодо управління активами
Ефективне управління оборотними активами полягає в такому.
Вибір оптимального рівня і раціональної структури оборотних активів з урахуванням специфіки діяльності кожного підприємства. При цьому найбільш загальними умовами забезпечення раціональної структури оборотних активів для всіх підприємств незалежно від організаційно-правових форм господарювання та форм власності є такі. По-перше, вартість оборотних активів (без урахування грошових коштів) має бути більшою або дорівнювати сумі кредиторської заборгованості за товарними операціями. По-друге, сума дебіторської заборгованості на визначену дату за балансом повинна бути меншою або дорівнювати загальній сумі кредиторської заборгованості на відповідну дату.
Вибір оптимального рівня джерел формування оборотних активів, ураховуючи при цьому ефективність використання оборотного капіталу та ризику, який впливає на фінансову стійкість і платоспроможність підприємства.
Наявність чистого оборотного капіталу, який дає змогу забезпечити рівень ліквідності балансу підприємства (абсолютної, поточної, загальної). Визначені коефіцієнти повинні перевищувати оптимальні значення або дорівнювати їм. Слід зазначити, що в практиці господарювання мінімальна величина чистого оборотного капіталу має бути не нижче 10 % загального обсягу оборотних активів. Інакше підприємство може втратити платоспроможність.
У разі від’ємного значення чистого оборотного капіталу підприємство змушене залучати кредити комерційного банку.
Забезпеченість підприємства оптимальним розміром грошових коштів, який залежить від обсягу виробництва та швидкості оборотності оборотних активів, у тому числі і грошових коштів. Ефективне управління оптимальним розміром грошових коштів досягається прискоренням надходження грошових коштів на поточний рахунок підприємства, скороченням періоду для здійснення розрахунків за відвантажену продукцію, підвищенням ефективності від вкладених грошових коштів. Завдання підвищення ефективності використання грошових коштів може бути досягнуте через інвестування у високоліквідні фінансові інструменти або зберігання тимчасово вільних грошових коштів на депозитних рахунках комерційних банків. Підвищується ефективність використання грошових коштів за рахунок мінімізації сукупних витрат на їх утримання і зворотної конвертації короткострокових вкладень у готівкові засоби платежу.
Вибір оптимального операційного і фінансового циклів через скорочення виробничого процесу, прискорення оборотності дебіторської заборгованості та уповільнення оборотності кредиторської заборгованості.
Оптимізація параметрів розрахункових операцій на основі вимог та потреб моделі управління дебіторською заборгованістю, а також строку іммобілізації фінансових ресурсів у сферу обігу, мінімізація тривалості обороту оборотного капіталу, здійснення розрахунків з постійними покупцями шляхом періодичних платежів, тобто періодичних грошових переказів.
Підвищення ефективності управління необоротними активами полягає в такому:
формування необхідного рівня інтенсивності оновлення окремих груп операційних необоротних активів за рахунок правильно обраної амортизаційної політики;
визначення необхідного обсягу оновлення операційних необоротних активів (на простій чи розширеній основі);
вибір найефективніших форм оновлення окремих груп необоротних активів (шляхом зіставлення вартості оновлення в розрізі його окремих груп).
Аналіз зовнішнього середовища, здійснюється за такими параметрами:
вивчення динаміки цін на необоротні та оборотні активи;
аналіз процентних ставок щодо банківських кредитів;
оцінювання діяльності конкурентів.
За результатами проведеного аналізу виявляються можливі альтернативні варіанти, проводиться їх оцінювання і приймаються остаточні управлінські рішення.
Питання для самоконтролю
Дайте визначення оборотних активів підприємства.
Охарактеризуйте необоротні активи підприємства.
За якими ознаками класифікуються активи підприємства?
Назвіть основні переваги і недоліки у формуванні оборотних активів підприємства порівняно з формуванням необоротних активів.
Визначте основні завдання управління виробничими запасами.
Обгрунтуйте необхідність визначення оптимального розміру запасів товарно-матеріальних цінностей.
Сутність методів, що застосовуються на підприємстві для визначення оптимальної потреби в оборотних активах.
Порядок визначення поточних фінансових потреб підприємства.
Основні завдання управління дебіторською заборгованістю.
Охарактеризуйте показники стану дебіторської заборгованості підприємства.
Методи визначення оптимальної дебіторської заборгованості в плановому періоді.
Основні форми рефінансування дебіторської заборгованості та їх характеристика.
Охарактеризуйте показники ефективності використання грошових коштів.
Порядок визначення оптимального розміру залишку грошових коштів підприємства.
Характеристика моделей стратегії фінансування поточних активів.
Порядок визначення показників, що характеризують ефективність використання необоротних активів.
Джерела фінансування оновлення необоротних активів підприємства.
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 274;