Розрахунок майбутньої вартості поточного вкладу за умови нарахування складних процентів, гр. од.


 

Рік Сума вкладу на початок року Сума приросту вкладу (гр. 1x5 %) Сума вкладу на кінець року (гр. 2 + гр. 3)
Гр. 1 Гр. 2 Гр. 3 Гр. 4
5,0 105,0
105,0 5,25 110,25
110,25 5,51 115,76
115,76 5,79 121,55
121,55 6,08 127,63
Усього X 27,63 X

 

З розрахунків, наведених у таблиці, зрозуміло, що за умови нарахування складних процентів через п’ять років підприємець матиме 127,63 гр. од.

Значно простіше можна визначити майбутню вартість тепе­рішнього грошового потоку із використанням фінансових таб­лиць, які містять абсолютне значення ставки нарощення, вихо­дячи із рівня ставки та кількості інтервалів нарахувань про­центів.

У додатку до розділу наведено математичну таблицю А-1, у якій підраховано фактор майбутньої вартості процента для різ­номанітних комбінацій і та п (РУІРІП), тобто визначена майбутня вартість однієї грошової одиниці, залишеної на рахунку на п пе­ріодів під /-процентну ставку.

Якщо

 

 

То формула матиме вигляд:

 

 

де FVIF— абсолютне значення ставки нарощення;

і — процентна ставка (виражена десятковим дробом);

n — кількість інтервалів у плановому періоді.

У нашому вииадку в таблиці А-1 РУШ для п’яти років із 5-процентною ставкою знаходимо цифру, яка стоїть на перехре­щенні стошічика для періоду 5 і стовичика для 5 %. Бачимо, що РУ1Р = 1,2763.

Звшси FV= PV (FVIF)= 100 гр. од. • (1,2763) = = 127,63 гр. од.

За наявності фінансового калькулятора поступово вводимо значення N, I, PV, N. Натиснувши кнопку FV, отримаємо відповідь (ири введенні даних прикладу 4.2 отримаємо FV= 127,63).

До впровадження фінансових калькуляторів та таблиць фі­нансові менеджери використовували «Правило числа 72», яке дас можливість приблизно визначити, яка комбінація рівня про­центної ставки і термінів вкладу приведе до подвоєння вкладе­ного капіталу. Наприклад, інвестиції з 9-процентним річним до­ходом подвоюються приблизно за вісім років (8 ■ 9 = 72). Інвестиція з доходом 6 % на рік вимагає 12 років для подвоєння вкладеного капіталу, і так далі. Використавши фінансові табли­ці або фінансовий калькулятор, легко переконатися в дієвості цього правила.

У попередніх прикладах ми оперували поняттями «одноразо­вий внесок», «вклад». Різноплановість руху грошових потоків у результаті підприємницької діяльності створює ситуацію, коли застосування простого нарощення для кількісної оцінки майбут­ньої вартості грошових ресурсів недостатньо. Це стосується оці­нки грошових потоків, які виникають протягом усього періоду з певною періодичністю.

Ануїтет (annuity) (рента) — це серія рівновеликих платежів (внесків) протягом визначеної кількості періодів. Розрізняють звичайний та авансовий ануїтет.

За звичайного ануїтету платежі здійснюються наприкінці кожного періоду (постнумерандо), за авансового — на початку кожного періоду (пренумерандо).

Ануїтет може бути вихідним грошовим потоком підприємця (здійснення періодичних рівновеликих внесків на рахунок бан­ківської установи) або вхідним грошовим потоком (надходження орендної плати, яка найчастіше встановлюється однаковою фік­сованою сумою)/

Приклад 4.3.

Вклади в однаковій сумі 100 гр. од. здійсню­ються на депозитний рахунок наприкінці кожно­го року під 5 % річних протягом п’яти років. Скільки грошей бу­де на рахунку наприкінці п’ятого року?

Арифметичне рішення прикладу зведемо в табл. 4.3.

 

Таблиця 4.3



Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 359;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.009 сек.