Характеристика і судово-медична діагностика отруєнь корозійними отрутами.


Для корозійних отрут (кислот, лугів, фенолів) характерна швидка взаємодія з тканинами в місці їх контакту, що призводить до опіків і змертвіння прилеглих тканин. Характерними ознаками їх дії є: різкий біль у ділянці шлунка (після приймання отрути), блювання кров'ю, утруднення дихан­ня внаслідок набряку слизової оболонки входу в гортань. Після всмоктування ці отрути спричиняють тяжкі розлади функції центральної нервової системи (збудження, затьма­рення свідомості тощо), та органів кровообігу і дихання (аритмія, частий слабкий пульс, ознаки асфіксії). У сечі виявляється великий вміст білка. Смерть, як правило, настає від шоку, іноді має характер асфіксії. -Якщо отрута спричинила прорив шлунка, смерть може бути зумовлена перитонітом. Опіки стравоходу від приймання розведених кислот після загоєння призводять до звуження або повної непрохідності його і смерті від голодування.

Кислоти. Основою дії сильних (їдких) кислот є водневі іони, які забирають у білків воду і зумовлюють їх зсідання, внаслідок чого утворюються кислі альбумінати. Чим вища концентрація кислоти, тим більше вільних водневих іонів і тим сильніша її дія. Якщо концентрація кислоти висока, то відбувається коагуляція білків, некроз тканин (коагуляційний) і утво­рення твердого буруватого струпа з крововиливами і за­пальними проявами навколо нього. Бурувате забарвлення некротизованих тканин пов'язане з перетворенням гемог­лобіну в кислий гематин, метгемоглобін або кислий гема­топорфірин. Смертельна доза коливається від 5 до 20 г: для концентрованих кислот вона становить 5-10 г, для оцтової есенції 30-60 г, оцтової кислоти розведеної — 200-300 г. З неорганічних кислот отрутами можуть бути сірчана (як правило неочищена — так звана купоросна олія); азотна і хлористоводнева (соляна); а з органічних — оцтова, щав­лева і розчин альдегіду мурашиної кислоти — формалін. Під час судово-медичного дослідження у випадках от­руєння концентрованими кислотами навколо рота трупа виявляються бурі пергаментні плями або смуги (хімічні опіки, що утворюються при виверженні кислоти під час блювання). Сіруваті за кольором хімічні опіки можуть бути виявлені в гортані і вздовж стравоходу. Шлунок часто дуже зменшений в об'ємі, з потемнілими серозними покривами, стінки його стовщені і затверділі. В порожнині шлунка виявляють кров'янисту рідину з клаптями відторгненої слизової оболонки.

Їдкі луги. Дія їдких лугів зумовлена гідроксильними іонами (аніонами), які розплавляють і некротизують білки (колікваційний некроз). Водночас луги омилюють жири. Уражені лугами тканини на дотик слизькі, ніби намилені. Потім вони поступово тьмяніють і утворюється струп, Внаслідок того, що лужний гематин і гемоглобін почина­ють просочувати струп, він стає темним, а навколо нього виникають ознаки запалення. З лугів при отруєннях найча­стіше вживають їдкий натр, їдке калі та їдкий амоній. Смертельна доза лугів становить 10-20 г. Їдкий натр і їдке калі — це тверді білі грудочки, що легко розчиняються у ноді, їдкий амоній — це нашатирний спирт, що має спе­цифічний запах.

У випадках отруєння формаліном спостерігається спе­цифічний різкий запах, уражені слизові оболонки тверді, крихкі, рівномірно блідо-сіруватого кольору. Фенол звичайно називають карболовою кислотою, хо­ча він і не належить до кислот, оскільки діє всією молеку­лою, а не водневими іонами. Смертельна доза — 10 г. Деривати фенолу — крезол, лізол та ін. Розчини фенолу та його похідних використовуються для дезинфекції. Найча­стіше спостерігається отруєння так званою карболовою кислотою, що має різкий специфічний запах. Під час судово-медичного дослідження трупа відчувається чапах карболової кислоти, слизова оболонка шлун­ка і стравоходу сірувато-білуватого кольору, легколамаєть-ся, у місцях, де немає епітелію — темно-червоного кольо­ру. Такі самі зміни виявляються і в разі отруєння крезолом і лізолом. Якщо після отруєння їдкими кислотами або лугами людина залишається живою, то з часом у неї в шлунку можуть виникати виразки, а потім рубці з наступним зву­женням стравоходу.

 



Дата добавления: 2016-06-05; просмотров: 2528;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.009 сек.