I. Загальна характеристика
Дністровська ГЕС
Район створу гідровузла відноситься до Волино-Подільської височини, глибоко розділений долинами рік і відрізняється складними інженерно-геологічними умовами. Берега річки Дністра круті, покриті листяним лісом і кущами. ширина долини на участку гідровузла – 2..2,5 км, руслової частини річки – біля 200 м. Живлення річки змішане – снігове і дощове. Стік на протязі року розподіляється більш рівномірно, чим стік інших рівнинних рік України. Середньобагаторічна витрата води в створі гідровузла дорівнює 274 м3/с, максимальний 0,01 % забезпеченості – 13260 м3/с ( дощова повінь), мінімальний – 19 м3/с.
В 1972 році було прийняте рішення про будівництво Дністровського комплексного гідровузла (ДКГВ). Роботи на основних спорудах ДКГВ розпочалися в 1975 р. Протягом 1981-1983 рр. було введено в дію 6 гідроагрегатів по 117 МВт. Таким чином, була досягнута проектна потужність 702 МВт.
В 1987 р. Дністер спрямовано через водозливну греблю буферного гідровузла (ГЕС –2), а в 1998 р. почато перший етап реконструкції обладнання ГЕС – 1 в рамках міжнародного проекту “Реабілітація гідроелектростанцій і управління в енергосистемі”. В 2001 р. роботи по цьому етапу були завершені.
Крім виробництва електроенергії гідроспоруди Дністровських ГЕС виконують важливу функцію захисту населених пунктів Придністров’я від повеней, а також водозабезпечення населення та промисловості і зрошення значних площ сільськогосподарських угідь.
Біля Дністровської ГЕС на 11 км нижче на правому березі Дністра триває будівництво Дністровської ГАЕС потужністю 2268 МВт (7 агрегатів по 324 МВт у генераторному режимі) з річним виробітком електроенергії 2,7 млрд. кВт-год. Дністровська ГАЕС являє собою унікальну підземну споруду з 150 – метровим перепадом води та штучним верхнім водосховищем площею 250 га.
Споруди Дністровської ГЕС розташовані на відстані 678 км від гирла Дністра. До складу споруд Дністровської ГЕС – 1 входять: будівля ГЕС водозливного типу з блоком монтажного майданчика, кам’яно-земляні греблі правого та лівого берегів, відвідний канал з гасителями енергії потоку та ВРП-330/110 кВ. До складу Компанії входять також гідроспоруди ГЕС – 2, які забезпечують рівномірний скид води в пониззя річки Дністер.
В будівлі ГЕС – 1 встановлені 6 гідроагрегатів з поворотно-лопатевими турбінами і вертикальними синхронними генераторами парасолькового виконання.
Схема електричних з’єднань виконана блоками по 2 гідроагрегати в кожному: блок №1 підключений до відкритого розподільчого пристрою 110 кВ, два других блоки – до ВРП-330 кВ.
Для зв’язку ВРП –330 кВ та ВРП –110 кВ використовуються два автотрансформатори зв’язку номінальною потужністю по 200 МВА кожний.
Протягом багатьох років, практично з початку експлуатації, енергооб’єкти Компанії є базою для випробування та впровадження нового обладнання і удосконалення технологічного процесу виробництва електроенергії.
На Дністровській ГЕС –1 вперше в енергетиці України пройшла випробування тиристорна система самозбудження гідрогенераторів з природним повітряним охолодженням. Набутий досвід був використаний для широкого впровадження даних систем на багатьох енергогенеруючих підприємствах України.
Виходячи з особливостей роботи гідрогенеруючого підприємства, пов’язаних з частими пусками гідроагрегатів, на Дністровській ГЕС –1 вперше в країні були впроваджені високовольтні елегазові вимикачі на напругу 330 кВ із значно більшим комутаційним ресурсом порівняно з традиційними повітряними.
В 1998 р. розпочався якісно новий етап в житті Компанії – реконструкція основного обладнання головної схеми видачі потужності та систем управління, захисту та моніторингу в рамках міжнародного проекту “Реабілітація гідроелектростанцій і управління в енергосистемі”, що фінансується з кредиту Міжнародного Банку реконструкції та розвитку.
В процесі реконструкції встановлено 6 елегазових вимикачів з номінальним струмом відключення 1100 кА в схемі розподільчого пристрою генераторної напруги 138 кВ та два високовольтних елегазових вимикачі на напругу 330 кВ в мережі під’єднання головних трансформаторів блоків №№ 2 і 3, а також виконана заміна обладнання схем автоматики, захисту і сигналізації гідрогенераторів та верхнього рівня управління ГЕС системи на базі мікропроцесорної техніки виробництва фірми ”CEGELEC”. На всіх 6 гідроагрегатах впроваджена унікальна система діагностики і контролю температурного та вібраційного стану опорних вузлів турбіни та гідрогенератора, що дозволяє оперативно виявити і в автоматичному режимі локалізувати порушення динамічного стану конструкції гідроагрегату.
Впровадження на ВРП –330/110 кВ регістраторів аварійних подій з можливістю запису як аналогових, так і дискретних сигналів, дозволяє оперативному персоналу через декілька секунд отримати повну інформацію, виконати її аналіз і вжити необхідні заходи по ліквідації ненормальних режимів роботи обладнання.
Все це дало можливість значно підвищити надійність, маневреність генеруючого обладнання, ефективність його функціонування та зменшити витрати на ремонт та експлуатаційне обслуговування.
Подальші плани ПАТ “Укргідроенерго” філії “Дністровська ГЕС-1” пов’язані з реконструкцією основного гідросилового обладнання, впровадженням сучасних засобів зв’язку і комунікацій, систем автоматичного обліку електроенергії, удосконалення системи контролю стану та нагляду за гідроспорудами, реалізацією на сучасному рівні комп’ютеризації виробничого процесу, що дасть можливість максимально ефективно контролювати технологічний процес та керувати виробництвом.
Гідротехнічні споруди (ГТС) Дністровської ГЕС-1 відносяться до числа найбільш відповідальних інженерних об’єктів із підвищеним економічним, соціальним та екологічним значенням.
Строк експлуатації Дністровської ГЕС-1 складає не більше 25 років. Тому в першу чергу були встановлені генераторні вимикачі, частково замінені вимикачі з напругою 110 та 330 кВ, замінені системи управління та захисту агрегатів. В другу чергу припускається замінити або реконструювати інші зношені електротехнічне та допоміжне обладнання.
Також функціонує Дністровська ГЕС-2 з трьома агрегатами (потужністю 40 МВт) та йде будівництво Дністровської ГАЕС (загальною потужністю 2,63 ГВт).
Ріка Дністер, на якій знаходиться Дністровська ГЕС дає різний притік води в залежності від пори року. Так весною та літом в період паводків притік води до водосховища може становити понад 1500 м3/с. В період межені (січень та літні місяці) притік води падає до 60 м3/с це при тому, що санітарні попуски повинні складати не менше 100 м3/с.
I. Загальна характеристика
Дністровська ГЕС-1 призначена для вирішення комплексу цілей –енергетичного використання, боротьба з паводками, зрошення, водопостачання населення і промисловості.
Створ основних споруд Дністровської ГЕС-1 розміщений за 677,7 км від гирла річки і на 36 км вище м. Могилів- Подільський.
До складу основних споруд ГЕС-1 входять: руслова будівля ГЕС-1, суміщена з водозливом, будівля монтажного майданчика, кам'яно-земляна ліво – та правобережна греблі, сполучні стояни та відвідний канал.
Особливістю Дністровської ГЕС-1 є розміщення шести водозливів над машинним відділенням. Їх відкривають при ФПР.
Створ Дністровської ГЕС-2 (буферного гідровузла) розміщений за 20 км нижче ГЕС-1. Буферний гідровузол призначений для вирівнювання нерівномірних витрат, які скидає у нижній б'єф під час роботи у піковому режимі Дністровська ГЕС-1.
Основні показники Дністровської ГЕС-1 :
Протяжність ГТС по відмітці 127,000 м 1100 м
Незатоплювані відмітки споруд 127,0 м
Рівні води у водосховищі
- нормальний (НПР) 121,0 м
- максимальний (ФПР) 125,0 м
- мінімальний ( РМО) 102,5 м
Об'єм водосховища
- повний 3000 млн. м3
- корисний 2000 млн. м 3
Площа дзеркала водосховища при відм. 121,0 м 142 км 2
Відмітка, до якої приблизно може замулитися водосховище
за 100 років 93,0 м
Розрахункова висота хвилі при НПР 2,1 м
Величина вітрового нагону 0,6 м
Рівень води у нижньому б'єфі під час роботи всіх агрегатів
ГЕС –1 в умовах невстановленого режиму 74,2 м
Максимальний рівень Н.Б. 83,2 м
Мінімальний рівень води у нижньому б'єфі 68,0 м (проект)
68,9 м (факт)
Максимальна розрахункова скидна витрата при Р = 0,01% 13260 м 3/с
Регулювання стоку Дністра – сезонне з переходом на багаторічне
Середньобагаторічний стік 8, 65 км 3
Розрахункові витрати ГЕС 2000 м 3/с
Встановлена потужність ГЕС 702 тис. кВт
Середньобагаторічний виробіток ел. енергії 865 млн. кВт. Год
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 3344;