Види дії кулі, осколків в залежності від кінетичної енергії. Додаткові фактори пострілу, вибуху, їх судово-медичне значення.


Залежно від кінетичної енергії кулі розрізняють чо­тири види її дії: розривну, пробивну, клиноподібну і контузійну.

Розривна дія характеризується тим, що куля, маючи вели чезну кінетичну енергію (до тисячі джоулів при пострілі з гвинтівки) виявляє руйнівну силу: утворюються вели­чезні розриви шкіри, дробляться кістки, руйнуються внутрішні органи. Іноді утворюється суцільне вогнище руйнування, де не завжди вдається виявити вхідний і вихідний кульові отвори.

Пробивна дія характеризується тим, що куля діє як пробійник, вибиваючи в пошкоджених твердих (щільних) середовищах мінус-дефект тканини. Куля при цьому має кінетичну енергію в кілька сотень джоулів. Вона вибиває і виносить частинки тканини на своїй поверхні, залишаючи їх в об'єктах, крізь які вона проходить після цього.

Клиноподібна дія проявляється тоді, коли кінетична енергія кулі різко послаблена і вимірюється в десятках джоулів. Куля входить у щільну тканину як клин і розсуває її. Шкіра в таких випадках розривається за ходом її сполуч­нотканинних волокон, утворюючи різної форми отвори, краї яких легко збігаються.

Контузійнадія характеризується тим, що куля втрачає свою швидкість, енергію і, вдаряючись об тіло людини, дещо травмує його. На місці удару на шкірі виникає садно або синець, а іноді поверхнева рана.

При вогнепальних пошкодженнях величезна енергія кулі у вигляді ударної хвилі в рановому каналі раптово передається оточуючим тканинам, спричиняючи їх коли­вання. При цьому за кулею, що рухається, утворюється пульсуюча порожнина, коливання якої передаються на суміжні органи і тканини. Внаслідок цього дія кулі на тіло людини складається з прямого удару і бічної дії снаряду, яка спрямована урізнобіч. У вогнепальній рані виділяють три зони:1) безпосереднього ранового каналу; 2) удару тканини стінок каналу 1-2 см завширшки; 3) молекулярного коливання тканини, яке поширюєть­ся до 4-5 см і більше. Остання зона виявляється через кілька годин або діб проявляється збільшенням кро­вовиливів і дистрофією тканини.

У разі потрапляння кулі в органи, які містять у неве­ликій замкненій порожнині, обмеженій стінками, рідину або напіврідке середовище, вона виявляє гідродинамічну дію, тобто передає свою енергію частинкам цього середо­вища і створює такий значний тиск на стінки, що вони руйнуються. Така дія спостерігається, коли куля прохо­дить крізь серце під час діастоли, переповнений сечовий міхур, головний мозок, печінку тощо. Кулі спеціального призначення (запальні, бронебійно-запальні, трасуючі), крім механічної, характеризуються термічною і хімічною дією.

 



Дата добавления: 2016-06-05; просмотров: 3297;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.007 сек.