Ручна стрілецька вогнепальна зброя розподіляється на групи.
1. За призначенням: а) бойова (автомати, карабіни, пістолети, гвинтівки); б) мисливська (одно, дво, три, чотириствольні рушниці); в) спортивна (гвинтівки, пістолети, револьвери); г) спеціальна (сигнальні, будівельно-монтажні пістолети).
2. За виготовленням: а) штатна; б) саморобна (самопали); в) дефектна (обрізи).
3. За довжиною ствола: а) довгоствольна (гвинтівки, карабіни, автомати, пістолети-кулемети, мисливські рушниці); б) короткоствольна (автоматичні пістолети, револьвери).
4. За властивостями ствола: а) нарізна (гвинтівки, пістолет-автомати, револьвери тощо); б) гладкоствольна (мисливські рушниці); в) комбінована (мисливські, спортивні рушниці).
5. За калібром (діаметром): а) малокаліберна (4-6 мм); б) середньокаліберна (7-9 мм); в) великокаліберна (понад 9 мм).
6. За механізмом пострілу: а) автоматична (автомати); б) напівавтоматична (пістолети, карабіни); в) неавтоматична (мисливські рушниці). Постріл може відбутися за наявності трьох компонентів: зброї, заряду і снаряду Для зручності перезарядження заряд і снаряд об'єднані в єдиний комплекс — патрон, який складається в бойовій зброї із гільзи з капсулем, снаряду (кулі) і заряду (пороху). В мисливській рушниці, крім цих складових частин є ще прокладка (пиж) між порохом і снарядом і поверх снаряду.
Гільза, як правило, стальна або залізна, вкрита томпаком або лактрована. В мисливській зброї вона виготовляється із латуні, картону, пластмаси.
Капсуль виготовляють із латуні. Він упресований в дно гільзи і містить речовину, яка призначена для запалення пороху (гримуча ртуть або тринітрозорцин свинцю, сурма, бертолетова сіль, тетразин тощо).
Зарядом є димний або бездимний порох. Бездимний, або колоїдний порох — це піроксиліни-частинки нітроклітковини у вигляді сірувато-зелених платівок, циліндрів, кульок, тощо. Бездимний порох містить різні речовини для збільшення його стійкості (анілін, вазелін тощо), зменшення полум'я (калію хлорид, барію сульфат). При згорянні його утворюється мало залишків і диму та велика кількість газів, а тому він має значно більшу вибухову силу, ніж димний порох.
Мисливські патрони містять димний, або чорний порох, що є сумішшю калійної селітри (75%), сірки (10%) і деревного вугілля (15%).
Снарядом у вогнепальній зброї є кулі, дріб та інші складові елементи. Звичайна куля має стальний стрижень, вкритий свинцевою і стальною оболонками. Остання плакована томпаком (сплав міді з 3-10% цинком). Бойові патрони можуть бути споряджені кулями спеціального призначення (трасуючими, запалювальними і бронебійно-запалювальними). Сучасна вогнепальна зброя має калібр 9; 7,62 і 5,45 мм. Зменшення калібру і маси кулі (при тій самій кількості пороху) призводить до збільшення початкової швидкості.
Дата добавления: 2016-06-05; просмотров: 1996;