Організація та структура судово-медичної служби в Україні та інших державах.


За організаційною формою судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи і відомчі служби. До них належать науково-дослідні та інші устано­ви судової експертизи Міністерства юстиції України і Міністерства охорони здоров'я України, експертні служби Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства обо­рони України, Служби безпеки України.

Судово-експертна діяльність може здійснюватись на підприємницьких засадах на підставі спеціального дозво­лу (ліцензії), а також громадянами за разовими договора­ми.

Для розгляду найважливіших питань судової експерти­зи, що мають міжвідомчий характер, при Міністерстві юстиції України створена Координаційна рада з проблем судової експертизи. Вона видає і міжвідомчий збірник "Судова експертиза і криміналістика".

Міністерство юстиції України веде реєстр атестованих судових експертів державних і підприємницьких структур і громадян. Атестація судових експертів з числа працівників підпри­ємницьких структур і громадян проводиться Міністер­ством юстиції України або Міністерством охорони здоро­в'я України відповідно до їх функцій. Органи дізнання, попереднього слідства і суди зобов'язані доручати прове­дення судової експертизи переважно фахівцям, внесеним до цього реєстру.

Судово-медична експертна служба в Україні здійснюєть­ся міськими, районними (міжрайонними) відділеннями бюро судово-медичної експертизи, обласними бюро судо­во-медичної експертизи, і Головним бюро судово-медич­ної експертизи МОЗ України, якому підпорядковане Рес­публіканське бюро судово-медичної експертизи автоном­ної республіки Крим.

Найважливішою ланкою в організації судово-ме­дичної експертної служби в Україні є обласні бюро судово-медичної експертизи. Міські (міст обласного підпорядкування) і районні (міжрайонні) відділення бюро організовуються поза об­ласними центрами, де є бюро, з урахуванням фактичного обсягу судово-медичної експертної роботи.

Структура обласного бюро судово-медичної експерти­зи дозволяє розв'язувати всі питання, які виникають під час проведення експертизи об'єктів судово-медичної екс­пертизи.

Бюро судово-медичної експертизи мають подвійне підпорядкування. В адміністративно-господарському відно­шенні вони підпорядковані керівнику відповідного керів­ного органу охорони здоров'я: обласні бюро — обласному відділу охорони здоров'я. Головне бюро — МОЗ України. У науково-практичному та організаційно-методичному відношенні обласні бюро підпорядковані начальнику Го­ловного бюро судово-медичної експертизи МОЗ України. При Міністерстві юстиції України є Координаційна рада з проблем судової експертизи, де розглядаються найваж­ливіші питання розвитку судової експертизи, що мають міжвідомчий характер.

 

4. Роль та завдання судово-медичної експертизи в роботі правоохоронних органів та охорони здоров'я.

В роботі правоохоронних органів та охорони здоров'я судово-медична експертиза спрямована, насамперед, на розв'язання питань, які постійно виникають перед судо­вими та слідчими органами. До таких питань належать: встановлення причини і давності настання смерті; визначення ступеня тяжкості і характеру тілесних пошкоджень, послідовності, зажиттєвості і давності їх спричинення; можливості виконання потерпілим після травми цілеспрямованих дій; групова приналежність крові у разі зовнішньої кро­вотечі; наявність і ступінь алкогольної інтоксикації; категорія смерті.

Роль судово-медичного експерта у попередньому слідстві та дізнанні.

При розкритті злочинів проти життя і здоров'я людини розслідування проводять органи дізнання (міліція) і попе­реднього слідства (прокуратура, слідчі відділи та управлі­ння МВС, органів СБУ). Вони у разі необхідності призна­чають судово-медичну експертизу, що потребує письмової постанови. У постанові коротко вказуються обставини справи, підстави для призначення експертизи, кому вона доручається, які питання потрібно вирішити та які матері­али надаються експерту. Слідчий також роз'яснює експер­ту його права, обов'язки та відповідальність, які передба­чені чинним законодавством. Експертиза може виконуватись у бюро судово-медич­ної експертизи, судово-медичній лабораторії або на ка­федрі (курсі) судової медицини, куди і надходять усі мате­ріали. Експерт вивчає постанову, матеріали справи, дослід­жує об'єкти і після цього складає письмовий висновок. У ньому він висвітлює всі дані експертизи тау висновках дає відповіді на поставлені питання. Слідчий має право бути присутнім під час проведення експертизи, а судово-медичний експерт — брати участь у допиті, оглядати місце події.

Висвітлені у "Висновку експерта" питання слідчий мо­же додатково уточнювати, з'ясовувати, для чого він має право проводити допит експерта, що передбачено КПК України. Під час слідства з ініціативи органів, що його прово­дять, судово-медичний експерт може бути залучений до участі у первинних та інших слідчих діях, наприклад до огляду трупа на місці події, ексгумації, вилучення зразків і проведення слідчих експериментів. У таких випадках су­дово-медичний експерт діє як спеціаліст із судової медици­ни.

 



Дата добавления: 2016-06-05; просмотров: 7181;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.007 сек.