Класичні методи економічного аналізу
Балансовий метод
Цей метод застосовується при вивченні співвідношення двох груп взаємозалежних показників, підсумки яких повинні бути рівні між собою. Своєю назвою він зобов'язаний бухгалтерському балансу. Особливо широко розповсюджене використання методу при аналізі правильності розміщення і використання господарських засобів і джерел їхнього формування. Прийом балансового ув'язування використовується також при вивченні функціональних адитивних зв'язків, зокрема, під час аналізу товарного балансу, а також для перевірки повноти і правильності здійснених розрахунків у факторному аналізі: загальна зміна результативного показника повинна дорівнювати сумі змін за рахунок окремих факторів.
1.1.6.5. Факторний аналіз на основі жорстко детермінованих моделей
Одним із основних понять в економічному аналізі є поняття фактора (від лат. factor – той, що робить). В економічних дослідженнях під фактором розуміють умови, необхідні для проведення даного господарського процесу, а також причину, рушійну силу цього процесу, що визначає його чи характер однієї з основних рис. На результати господарської діяльності впливає безліч факторів, що знаходяться у взаємному зв'язку, залежності й обумовленості.
Будь-який господарський процес формується під впливом різноманітних факторів. Знання цих факторів і уміння керувати ними дозволяє впливати на зміну показників ефективної діяльності підприємства.
Усі фактори, що впливають на результати господарської діяльності, можуть класифікуватися за різними ознаками. Насамперед варто виділити наступні групи факторів:
природні (середньомісячні температури, тривалість світлового дня тощо);
соціально-економічні (рівень утворення кадрів, житлові умови та ін.);
виробничо-економічні, що характеризують використання виробничих ресурсів підприємства.
В економічному аналізі чинники можуть бути класифіковані за різними ознаками, що дозволяє точніше оцінити місце і роль кожного чинника у формуванні розмірів результативних показників (табл. 1.1).
Природно-кліматичні чинники дуже впливають на результати діяльності в сільському господарстві, у видобувній промисловості, лісовому господарстві й інших галузях. Облік їхнього впливу дозволяє точніше оцінити результати роботи суб'єктів господарювання. До соціально-економічних чинників відносяться житлові умови працівників, організація культурно-масової, спортивної й оздоровчої роботи на підприємстві, загальний рівень культури й утворення кадрів і ін. Вони сприяють більш повному використанню виробничих ресурсів підприємства і підвищенню ефективності його роботи. Виробничо-економічні чинники визначають повноту й ефективність використання виробничих ресурсів підприємства і кінцеві результати його діяльності.
Таблиця 1.1
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 1885;