Вартість переміщення товарів додається до вартості їх виробництва, а вартість перевезення населення збільшує затрати суспільства на переміщення робочої сили.
Тому транспортні витрати відносяться до витрат обернення і мають подвійний характер:
- з однієї сторони, вони необхідні як витрати для продовження процесу виробництва в сфері обернення;
- з іншої, є непродуктивними з позицій суспільства, так як, чим менше транспортних витрат несе суспільство для задоволення суспільно-необхідних потреб в перевезеннях, тим більше засобів воно може виділити для збільшення виробництва реальних продуктивних вартостей.
Тому важливою задачею транспорту є: не допускати нераціональних перевезень (зустрічних та ін.), добиватися, щоб всі види транспорту діяли погоджено, в еконмічно раціональних для них сферах.
На транспорті інша формула кругообігу капіталу і виробничих фондів.
Промисловий капітал в процесі виробництва й відтворення здійснює кругообіг:
Г – Т – ( РC + ЗВ ) … В … Т1 – Г1
Із формули видно, що кругообіг промислового капіталу і кругообіг виробничих фондів складається з трьох стадій:
- стадія обернення грошей в товар, (Г - Т);
- процес виробництва (В);
- обернення товару в гроші (Т1 – Г1).
Так як процес виробництва та споживання транспортної продукції співпадає в просторі і часі, формула кругообігу транспортного капіталу має інший вид:
Г – Т – ( РC + ЗВ ) … В – Г1
В даній формулі відсутня третя стадія (вона з’єднана з другою - не утворюється продукт виробництва в речовій формі), процес виробництва і є процес споживання.
Крім того плата стягається за перевезення до початку її здійснення, тобто передує процесу виробництва. Плату стягає підприємство, яке знаходиться в пункті відправлення вантажу і пасажирів, за весь шлях слідування.
На транспорті особлива структура оборотних фондів, а також інша, ніж інших галузях промисловості, питома вага вартості основних і оборотних фондів (основного і оборотного капіталу), який переноситься на вартість продукту.
Оборотні фонди транспорту відрізняються від оборотних фондів промисловості відсутністю в них сировини.
Засоби праці задовольняють на транспорті не тільки виробниче споживання, але й індивідуальне.
На транспорті особливо чітко повинні вирішуватися питання комфорту та обслуговування пасажирів, тому що конструктивні та інші недоліки транспортних засобів непрямо (через продукцію), а безпосередньо впливають на пасажирів.
Транспорт, будучи самостійною галузю матеріального виробництва, в той же час відіграє своєрідну роль в соціально-політичній та культурній областях життя суспільства.
Транспортна продукція, її особливості і способи її вимірювання.
Дата добавления: 2020-11-18; просмотров: 443;