Інвестиційні затрати
До складу повних інвестиційних затрат входять капіталовкладення і потреба в оборотному капіталі:
КПовн = К + КОб,
де, К ‒ вкладення в основний капітал (капіталовкладення);
КОб – потреба створюваного виробництва в оборотному капіталі або її зміна в відповідності зі зміною масштабів виробництва або інших факторів.
Необхідність в оборотному капіталі потрібно враховувати для проектів, що пов’язані з виготовленням продукції. Для енергозберігаючих проектів як інвестиції виступають капіталовкладення в придбання, модернізацію і реконструкцію основних засобів.
До складу капіталовкладень можуть входити наступні види затрат:
К = КБУД + КОБ + КСУП,
де, КБУД ‒ капіталовкладення в будівельні конструкції;
КОБ ‒ капіталовкладення в робочі машини і обладнання, в тому числі затрати на їх придбання, доставку та монтаж;
КСУП ‒ супутні капіталовкладення, що включають передвиробничі витрати на передінвестиційні дослідження, проектування та розробку ТЕО; нематеріальні активи (придбання ліцензій, НОУ-ХАУ, патентів і т. п.); інше.
Для розроблюваних (створюваних) основних засобів вартість встановлюється згідно калькуляції вартості робіт, для придбаних – за ціною придбання. Для розрахунку капіталовкладень, за необхідності, складаються кошториси на придбання і монтаж основних засобів, куди включається вартість устаткування з транспортними витратами і вартість будівельно-монтажних робіт (БМР). Кошторисна вартість БМР включає наступні елементи витрат:
СБМР = ПЗ + НВ + ПН,
де, ПЗ — прямі витрати (основна заробітна плата робітників, витрати на матеріали, експлуатацію машин та механізмів ‒ ПЗ = ЗО+М+Е);
НВ — накладні видатки будівельно-монтажної організації;
ПН — планові накопичення або нормативний кошторисний прибуток будівельно-монтажної організації.
Накладні витрати і планові накопичення визначаються за затвердженими нормативами для різних видів МЕЗ за формулами :
НР = 0,01 • α1 (ЗО + Э),
ПН = 0,01 • α2 (ЗО + Э),
де, α1, α2 — норматив накладних витрат і планових накопичень, %.
При відсутності проектно-кошторисної документації капіталовкладення в обладнання можна розрахувати в збільшеному вигляді за формулою:
де, KТР – коефіцієнт, що враховує витрати на упаковку і транспортування, він приймається рівним приблизно 10÷13% від відпускної ціни (контрактної вартості);
KМ - коефіцієнт, що враховує витрати на монтаж обладнання і пусконалагоджувальні роботи, залежні від виду технічних засобів (він зазвичай складає 10÷20% від відпускної ціни обладнання, що потребує монтажу, проте в деяких випадках, наприклад, для потужних джерел теплопостачання ця цифра може становити 50%);
СОБ - кошторисна вартість обладнання, грн.
Розмір супутніх капіталовкладень (КСУП) визначається на договірній основі між замовником (інвестором) та виконавцями відповідних робіт (проектно-пошукових, науково-дослідних, юридичних і т.п.).
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 388;