Існування проміжків між частками
На рисунку 2.1 показано три мензурки. У одній мензурці налито 100 мл води, а в іншій - 100 мл підфарбованого спирту. Якщо перелити рідини з цих мензурок в третю об'єм суміші вийде не 200 мл, а менше: близько 190 мл Чому ж так відбувається?
Рисунок 2.1. Рисунок 2.2.
Встановлено, що вода і спирт складаються з найдрібніших часток, званих молекулами. Вони настільки малі, що не видні навіть в мікроскоп. Проте відомо, що молекули спирту в 2-3 рази більші за молекули води. Тому при зливанні рідин їх частки перемішуються, і дрібніші молекули води розміщуються в проміжках між більшими молекулами спирту. Заповнення цих проміжків і сприяє зменшенню загального об'єму речовин.
Малість розмірів часток речовини
Візьмемо декілька пробірок (рис. 2.2). У першу наллємо води і кинемо декілька кристалів марганцівки (перманганат калію). Перемішавши воду скляною паличкою, ми побачимо, що кристали розчинилися, а вода придбала рівномірне фіолетове забарвлення. Віділлємо частину розчину в другу пробірку і доллємо чистої води. Забарвлення розчину стане світліше, але після розмішування знову буде рівномірною. Дослід можна повторити багато разів, проте, при будь-якому розбавленні забарвлення розчину слабшає, але залишається рівномірним в об’ємі пробірки. Чому ж забарвлення розчину залишається рівномірним?
Подібно до води і спирту, марганцівка також складається з найдрібніших часток. Усі вони настільки малі, що їх не можна побачити "поодинці". Саме тому забарвлення розчину і здається нам рівномірним.
Дата добавления: 2020-10-25; просмотров: 440;