Швидкість руху часток і температура
Такі явища, як, наприклад, нагрівання і охолодження повітря, танення льоду, плавлення металів, кипіння води, називається тепловими явищами.
Відомо, що при нагріванні вода стає спочатку теплою, а потім гарячою. Нагріта піч поступово охолоджується, а повітря в кімнаті нагрівається. Словами "холодний", "теплий", "гарячий" ми називаємо тепловий стан тіл. Однією з величин, що характеризують тепловий стан тіл, являється температура.
Якщо спостерігати дифузію рідин в двох посудинах, то можна виявити, що при вищій температурі дифузія проходить швидше. Це означає, що швидкість руху молекул і температура пов'язані між собою.
Чим більша швидкість руху молекул тіла, тим вища його температура.
Тепла вода складається з таких же молекул, що і холодна. Різниця в тому, що молекули теплої води рухаються швидше, ніж молекули холодної води. Але ж чим більше швидкість тіла, тим більше його кінетична енергія.
Молекули мають надзвичайно малі розміри. Прості одноатомні молекули мають розмір порядку 10-10м. Але, якщо узяти 20 г води, там буде приблизно 6·1023 молекул, і кожна молекула рухається, отже, має кінетичну енергію.
Безладний хаотичний рух молекул називається тепловим рухом. Кінетична енергія теплового руху росте із зростанням температури.
Отже, при будь-якій температурі спостерігається самостійний рух часток усіх речовин - твердих, рідких і газоподібних. Оскільки частки рухаються, вони мають кінетичну енергію. Ця енергія тим більше, чим вище температура тіла.
Питання:
1. Які теплові явища ви знаєте?
2. Чим відрізняється рух молекул холодної води від руху молекул гарячої води?
3. Чому, опускаючи руку у воду, ви відразу відчуваєте холодна вона або гаряча?
4. Чому тверді тіла і рідини не розпадаються самі собою на окремі молекули?
5. Які явища вказують, що молекули не лише притягуються, але і відштовхуються одна від одної?
Завдання:
Налийте в дві склянки однакову кількість води. Одну з них поставте в тепле місце, а іншу в холодне. Через деякий час опустите в кожну склянку крупинку марганцівки. Поставте склянки на колишні місця. Через певний час відмічайте положення межі забарвленої і чистої води. Поясните спостережуване явище.
Три стани речовини
На прикладі води, ртуті і інших тіл ми бачимо, що речовини в природі можуть знаходитися в трьох станах: у вигляді твердого тіла, рідини і газу. Ці стани називаються агрегатними станами. Властивості тіл в різних станах різні.
Тверде тіло в звичайних умовах важко стиснути або розтягнути, воно зберігає свій об'єм.
Дата добавления: 2020-10-25; просмотров: 527;