Формування імунних реакцій
· В імунології відомі шість форм специфічних реакцій, з яких і складається власне імунологічна реактивність (специфічна реактивність):
1) вироблення антитіл;
2) реакції гіперчутливості сповільненого типу;
3) реакції гіперчутливості негайного типу;
4) імунологічна пам’ять;
5) імунологічна толерантність;
6) ідиотип-антиідиотипова взаємодія.
· Своєрідне місце займають механізми імунологічного надзору – аллогенна інгібіція, інактивація несингенних стовбурових клітин та протипухлинна активність особливих клітин – природних кіллерів. Ці феномени належать до категорії первинного розпізнавання “свого” та “чужого”, що призводить до гальмування розмноження генетично чужорідних клітин.
· Імунологічна пам’ять – здатність індивіда реагувати за вторинним типом, тобто прискорено та посиленно, на повторно введений антиген, яким індивід був імунізований раніше.
· Зберігають імунологічну пам’ять Т-лімфоцити, тривалість життя яких набагато більша, ніж В-лімфоцитів. Наявність імунологічної пам’яті, що забезпечує вироблення антитіл за вторинним типом, пояснюється і збільшеним вмістом В-лімфоцитів, які несуть відповідні рецептори.
· Вироблення антитіл – білків, котрі належать до того чи іншого класу імуноглобулінів, синтез яких стимулюється після парентерального надходження антигену;
— антитіла мають здатність специфічно взаємодіяти з даним антигеном;
— здатність реагувати виробленням специфічних імуноглобулінів притаманна не тільни ссавцям, але й птахам, рептиліям, рибам.
· Забезпечення антигенної однорідності та індивідуальності організму є основним еволюційно виробленним “завданням” імунної системи. У разі виявлення носія чужорідної антигенної інформації (віруса, бактерії, паразиту, пухлинної клітини) клітини імунокомпетентної системи обумовлюють, як правило, його “нейтралізацію”, деструкцію та видалення з організму.
· Але імунні реакції не завжди проходять за цією схемою. Нерідко в ході їх реалізації пошкоджуються та руйнуються власні клітини та неклітинні структури організму.
· Такий тип імунних реацій отримав назву реакцій зміненої, підвищенної чутливості (гіперчутливості) або алергією.
· Реакції гіперчутливості негайного типу –алергічні реакції, які клінічно проявляються зразу або через декілька хвилин після контакту організму з алергеном. Антитіла, що обумовлюють розвиток алергій, це імуноглобуліни класу IgЕ, або реагіни. Для реалізації дії IgE антитіл участі комплементу не потрібно;
· Реакції гіперчутливості сповільненого типу – інша форма підвищеної чутливості до антигенних субстанцій. Це клітинно-опосередкована, Т-лімфоцитзалежна алергія. За швидкістю розвитку проявів після повторної дії антигену цей тип реакцій гіперчутливості належить до сповільненого (вони починають маніфестуватися через декілька годин або діб);
· Імунологічна толерантність – специфічна імунологічна стійкість, явище зворотнє імунній відповіді, основа розуміння того, чому імунна система в нормі не розвиває імунну відповідь проти антигенів власного організму. Це відсутність клона клітин, які здатні розпізнавати даний антиген; або ці лімфоцити існують, але вони “засліплені” (блоковані) надлишком аутоантигенів, або їх реагування стримується спеціальними клітинами-супресорами, зокрема Т-супресорами.
Дата добавления: 2020-10-25; просмотров: 379;