Польові культури як екологічні системи
Польові культури дають рослинну масу для використання людиною і знаходяться під впливом навколишнього середовища, частиною якого є спосіб господарювання. Тому їх можна вважати екологічними системами, в яких людина — це не тільки суттєва керуюча сила, в даному випадку вона необхідна для існування цієї системи.
Характер використання людиною польових культур наступний. Рослини в процесі фотосинтезу створюють відповідну енергію у вигляді органічної речовини, значна частина якої виноситься з урожаєм. У загальній продукції всієї біомаси польових культур переважає використаний на потреби людини урожай. Природні фітоценози утворюються без впливу людини і, як правило, розвиваються в зворотному напрямі. Вони дають більший запас біомаси, але з низькою часткою корисної для людини продукції від загальної її кількості.
З практичного боку кожну польову культуру слід розглядати як складову частину агроекосистеми. Історія розвитку агроекосистем включала такі етапи:
- утворення недосконалих людських товариств;
- екстенсивне розведення тварин з пасовищним утриманням;
- землеробство з попереднім спалюванням рослинності і видаленням пеньків;
- екстенсивне рільництво без використання добрив, або внесення мінімальної їх кількості;
- змішане землеробство з розвинутими рослинництвом і тваринництвом і відносно збалансованим кругообігом речовин та енергії;
- інтенсивне сільськогосподарське виробництво у відкритих системах при умові постійного надходження зовнішньої енергії.
Такий розвиток сприяв зміні характеру і структури сільськогосподарського виробництва. На останніх двох етапах частиною агроекосистеми вважаються посіви культур сівозміни, які разом з природними кормовими угіддями дають первинну продукцію.
Агроекосистема не відрізняється від інших екосистем. Вона має загальні ознаки і закони. До основних компонентів агроекосистеми відносяться:
- зовнішнє середовище і його вплив;
- продуценти у вигляді польових культур і бур'янів;
- прямі споживачі (людина, тварини, шкідники, збудники хвороб);
- редуценти (ґрунтова мікрофлора, мікро - та мезофауна).
Всі ці компоненти пов'язані між собою в харчових ланцюгах. Для польових культур характерна невелика кількість внутрішніх зв'язків. Вони формують таку систему, в якій накопичення продукції перевищує її розпад, а в загальній кількості біомаси перевищують корисні для людини продукти.
Інтенсивність розвитку агроекосистем польових культур і їх продуктивність залежать від спожитої енергії двох видів -сонячної та додаткової, яка необхідна для максимального використання сонячної радіації. Основний шлях вирішення цього завдання - в найкращому пристосуванні сільськогосподарського виробництва до існуючих умов шляхом підбору не тільки відповідних культур, але і всієї агротехніки та способу господарювання. Важливою умовою вирішення цього питання є знання залежності між рослинами і факторами зовнішнього середовища та повне використання виявлених закономірностей в екосистемі.
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 1687;