Водний режим рослин
Рослини містять близько 90% води. Протягом вегетації вода "протікає" через рослини із ґрунту в атмосферу. Наприклад, на утворення 1 т пшениці використовується близько 1000 т води.
Вміст води в рослинах коливається. Кількість вологи, в значній мірі, визначає механічні властивості багатьох органів рослинного організму - листків, квіток, плодів, а також стан чечевичок.
У водному середовищі за допомогою хлорофілу клітин при освітленні здійснюється фотосинтез, швидкість якого залежить також від вмісту СО2 в міжклітинному просторі рослин. Відомо, що при зниженні вмісту води в ґрунті зменшується її поглинання рослинами, падає тургор (тиск води в клітині) і чечевички закриваються. Якщо чечевички не зменшують витрату води на транспірацію, а відновлення води з ґрунту незначне, то рослини засихають.
Основний показник стану води в рослинах - це водний потенціал, який являє собою кількісне відображення власти-вості води виконувати роботу, тобто переміщатись від місця з більш високим осмотичним потенціалом до місць з низьким потенціалом. Вода із ґрунту через корені проникає в рослину, потім проходить до листків, від них в атмосферу. Рух води залежить, в першу чергу, від різниці потенціалів і опорів між випаровуючою властивістю клітин листків і атмосфери.
Транспірація і фотосинтез. Змикання чечевичок при слабкому тургорі стримує транспірацію в більшій мірі, ніж фотосинтез. Причина цього - в різниці опорів, які повинні пройти вода і СО2
Дефіцит вологи уповільнює ростові процеси, зменшує площу листків і як результат - низьке використання сонячної радіації посівами.
Тимчасовий дефіцит вологи не завжди призводить до зменшення врожаю. Наприклад, ріст зернівок озимої пшениці може проходити безперешкодно за рахунок запасів води верхньої частини стебла при відсутності фотосинтезу.
Тривала посуха, звичайно, спричиняє суттєві незворотні зміни: інтенсивно скорочується активна листкова поверхня, листки жовтіють і засихають. Послаблення фотосинтетичного апарату відповідно зменшує прирости сухої речовини.
Критичні періоди водоспоживання. Рослини чутливі до дефіциту води у певні періоди вегетації, які називаються критичними. Продуктивність кукурудзи, наприклад, суттєво знижується в умовах нестачі вологи у фазі цвітіння, врожай пшениці - при дефіциті води за 10 днів до колосіння. В обох випадках характерна підвищена чутливість організму до посухи у певній фазі розвитку. Збільшення чутливості пов'язують з процесом запліднення, диференціацією квіток та їх редукцією. Фаза розвитку, у якій проявляється підвищена чутливість до води, називається критичною.
Значний ріст біомаси більшості культур спостерігається при максимальному використанні сонячної енергії і достатньому забезпеченні поживними речовинами, зазвичай, за умови раціональних агротехнологій.
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 2046;