На засвоєння поживних речовин


Відмінності у засвоєнні поживних речовин з одних і тих же видів і форм добрив, які вносились у різні строки або різ­ними способами, у більшості випадків залежать від екологіч­них умов місцевості. Фактори середовища інколи суттєвіше впливають на засвоєння поживних речовин, ніж кількість самої речовини, внесеної з добривом.

Опади впливають на вимивання розчинних форм пожив­них речовин (особливо азоту у нітратній формі), що часто спостерігається на легких і водопроникних ґрунтах. На се­редніх і важких ґрунтах з високою ємкістю поглинання в ро­ки з підвищеною кількістю опадів засвоєння азоту рослина­ми підвищується.

Температура суттєво впливає на засвоєння поживних ре­човин. Наприклад, низькі температури на початку вегетації

 

       
   


 

 

Пп- поживні речовини ґрунту (внесені з добривом або із запасів);

Пр - поживні речовини, спожиті рослинами;

У - урожай;

Фе - екологічні фактори;

Фв - вегетаційні фактори;

а - підготовча фаза (перед поглинанням поживних речовин);

б - процес перетворення поживних речовин у врожай.

суттєво послаблюють поглинання фосфору, а це в свою чергу гальмує інтенсивність дихання і фотосинтезу. Температура ґрунту виконує важливу роль у мінералізації азоту. Знижена температура ґрунту часто лімітує перетворення азоту в дос­тупну для рослин форму.

Непряму діюна засвоєння поживних речовин здійснюють також такі властивості ґрунту, як сорбційна і фіксуюча влас­тивість, рівень рН, механічний склад, аерованість і біоло­гічна активність. Реакція ґрунту не тільки специфічно змі­нює засвоєння окремих елементів, але й сприяє відмінності у їх поглинанні окремими культурами. Аерованість ґрунту по­льових культур, як правило, має позитивну реакцію.

Крім вище вказаних факторів, непряму дію на поглинання поживниих речовин здійснюють агротехнічні заходи, особливо чергування культур, густота рослин, забур'яненість, способи обробітку ґрунту. Наприклад, при монокультурі азот, фосфор, магній засвоюються кукурудзою гірше, ніж при ви­рощуванні у сівозміні після пшениці або багаторічних бобових трав.

Вплив густоти рослин на засвоєння поживних речовин пов'язують не тільки зі ступенем розвитку кореневої системи рослин, але і з взаємним затіненням рослин. При повному освітленні рослини засвоюють менше калію в порівнянні з ін­шими елементами, ніж затінені рослини.

Взаємодія поживних речовин.Засвоєння поживних речо-иин залежить від характеру їх взаємодії: синергізм посилює, а антагонізм гальмує вплив якогось із елементів при ком­плексному їх внесенні.

Прикладом синергізму є позитивна дія підвищених доз і ласвоєння азоту на використання інших елементів. Такий милив азоту пояснюється підвищенням метаболічної актив­ності рослин, яке прискорює реакцію ємкості поглинання. І І,о пояснюється тим фактом, що засвоєння інших елементів підвищується тільки через деякий час, що проходить після активного поглинання азоту (табл.1).

Таблиця 1



Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 1694;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.008 сек.