Суть і види економічного відтворення
В цій темі ми розглянемо суспільне виробництво як виробництво на макроекономічному рівні. Для цього необхідне уявити народне господарство не тільки як сукупність підприємств, домашніх господарств, галузей, а як органічне ціле, самовідтворювальну систему. Суспільне виробництво завжди знаходиться у постійному русі, проходячи стадії виробництва, розподілу, обміну та споживання продуктів і послуг. Ці чотири стадії пов’язані між собою і перебувають у постійному економічному кругообігу, без якого неможливе існування людського суспільства. Процес суспільного виробництва , взятий не як одноразовий акт, а в постійному повторенні та відновленні, називається суспільним відтворенням.Категорія «економічне відтворення» виражає постійно повторювальний процес відтворення всіх елементів економічної системи (продуктивних сил, техніко-економічних, виробничих і економічних відносин, а також господарського механізму) в їхній взаємодії, тобто взаємообумовленості та взаємозапереченні [2, с.483].
Для здійснення цього процесу необхідне постійне відтворення всіх факторів виробництва (робочої сили, засобів виробництва та природних ресурсів), а також відтворення економічних відносин між суб’єктами виробництва. Так, відновлення робочої сили потребує не тільки відновлення її працездатності, а також підготовки працівників відповідної кваліфікації і підготовки наступної належної зміни робітникам. Спрацьовані засоби виробництва заміняються на нові чи відремонтовані. Для відтворення необхідне і постійне відновлення родючості земель, лісних масивів, підтримання чистоти водних і повітряних просторів.
Відтворюються й певні економічні відносини між економічними суб’єктами, що включають відновлення відносин власності, які відповідають економічній системі, а також – відносин роботодавців та найманих працівників, споживачів та виробників.
Результатом процесу суспільного виробництва є суспільний продукт, який уявляє собою сукупність матеріальних і нематеріальних благ. Суспільний продукт може бути представлений за вартістю (тобто в грошовому вимірюванні), що відображається у національному рахівництві, і за натуральною формою – як сукупність товарів споживацького та виробничого призначення.
За масштабом відтворення можна виділити два його види: просте та розширене. Просте відтворення – це відновлення виробництва у незмінних масштабах щодо кількості та якості виробленого продукту. Таке відтворення характерне для традиційних суспільств з неринковою економікою та низькими темпами розширення виробництва. Розширене відтворення – це відновлення виробництва у зростаючому масштабі щодо кількості та якості виготовленого продукту. Для цього потрібні додаткові чи більш якісні ресурси. Такий вид відтворення існує у розвинутих ринкових суспільствах, хоча безперервність зростання виробництва може приводити до спадів та періодичних криз в економіці.
Здійснення економічного відтворення припускає постійний кругообіг продуктів, грошей та економічних ресурсів. Усе це й створює умови для безупинного продовження, поновлення та повторення всіх економічних процесів.
Дата добавления: 2020-10-14; просмотров: 390;