ТЕМА 5. КРЕДИТ У РИНКОВІЙ ЕКОНОМІЦІ
5. 1. Кредит; необхідність, сутність, теорії, форми та види
Необхідність кредиту:
Внаслідок розвитку процесів обміну товарами, виникає кредит. Кредитні відносини з'являються і розвиваються на підставі кругообігу капіталу, який є безперервним, але при цьому не виключаються коливання, приливи і відпливи грошових коштів, коливання потреб у ресурсах і джерелах їх покриття.
За допомогою кредиту як невід'ємного атрибуту товарного виробництва усувається невідповідність між часом виробництва і часом обігу, вирішується відносне протиріччя між тимчасовим накопиченням коштів та необхідністю їх використання в народному господарстві.
Необхідність кредиту в умовах ринкової економіки тісно пов'язана з особливостями кругообігу індивідуальних капіталів. Також кредит необхідний для становлення нових підприємств малого та середнього бізнесу, впровадження нової техніки та
технологій.
Завдяки кредиту зменшується час на задоволення господарських та особистих потреб; кредитори мають можливість отримати додаткові грошові кошти при передачі певної суми вільних ресурсів позичальнику.
Отже, необхідність кредиту викликана існуванням товарно-грошових відносин. Його передумовою є наявність вільних коштів у суб'єктів економічних відносин та наявність поточних або майбутніх доходів у позичальників. Конкретні причини, що зумовлюють необхідність кредиту, -коливання потреби в обігових коштах суб'єктів ринку, а також виникнення потреби у створенні та відтворенні основного капіталу.
Сутність кредиту
Кредит- це економічні відносини між суб'єктами ринку з приводу перерозподілу вартості на засадах поверненості, строковості і платності.
Характерними ознаками кредиту в ринковій економіці є:
позичальниками виступають суб'єкти господарювання, а кредиторами -
банківські установи;
• гроші, надані в позику, використовуються позичальником як капітал (на
виробничі потреби);
• джерелом позикового відсотка є прибуток на позичені кошти;
• кредит використовується як механізм перерозподілу капіталів у суспільному
виробництві та для вирівнювання норми прибутку.
Об'єктом кредитних відносин виступають грошові чи матеріальні цінності, щодо яких укладається кредитна угода.
Суб'єктами кредитних відносин є:
• кредитор - сторона, що передає вартість у грошовій чи натуральній формі
іншому суб'єкту ринку на засадах поверненості, строковості і платності;
• позичальник - сторона, що одержує позику.
Теорії кредиту
До засновників натуралістичної теорії кредиту можна віднести англійських
економістів А. Сміта ( 1 723-1 790 рр.) і Д. Рікардо ( 1 772-1 823 рр.). Основні постулати цієї теорії:
• об'єктом кредиту є натуральні, тобто негрошові, матеріальні цінності,
• позиковий капітал ототожнюється з реальним капіталом,
Отже, кредит трактувався як засіб перерозподілу матеріальних цінностей у натуральній формі, не визнаючи ролі банків у створенні кредиту, участі в кредиту
сприянні розширеного капіталістичного відтворення. Водночас представники натуралістичної теорії обґрунтували такі положення щодо кредиту:
• кредит не створює реального капіталу;
• кредит залежить від виробництва;
• кредит залежить від позикового відсотка, від коливань) динаміки прибутку.
Основні концепції капіталотворчої теоріїбули сформульовані англійським
економістом Дж. Ло (1671-1729 рр.).
Згідно з його поглядами кредит займає становище, що незалежне від процесу відтворення і йому належить вирішальна роль у розвитку економіки. Кредит ототожнювався з грішми і багатством. Кредит може створювати багатство і капітал, а банки є творцями капіталу, а не простими посередниками. Головні положення цієї теорії були використані Дж. Кейнсом і його послідовниками, які обґрунтували принципи кредитного регулювання економіки через зниження норми позикового відсотка та відповідне розширення інвестицій, що призводить до збільшення виробничого і споживчого попиту, а відтак-до зменшення безробіття.
Послідовниками Кейнса виступили представники неокейнсіанської школи грошово-кредитного регулювання (П. Самуельсон, Л. Лернер, Дж. Гелбрейт). В основі їх поглядів - ідея Кейнса про активне втручання держави в господарські процеси, зокрема і за допомогою кредиту.
Капіталотворча теорія згодом отримує розвиток у теорії монетаризму (М. Фрідмен, А. Берне, О. Файт), згідно з якою основними інструментами регулювання економіки є зміни грошової маси і процентних ставок, що дає змогу застосовувати кредитну рестрикцію чи експансію.
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 1455;