Попит. Закон попиту. Фактори, що впливають на зміну попиту
Рішення, які приймають учасники ринкових відносин, виражаються у бажанні і можливості продавати і купувати товари, послуги чи ресурси.
Попит (D)– це відношення між ціною блага та його кількістю, яку споживачі хочуть і можуть купити. Попит проявляється в обсязі попиту, тобто в тій кількості блага, яке було куплене за деякою ціною при незмінності інших чинників, що впливають на попит. На обсяг попиту впливають цінові та нецінові чинники.
Залежність обсягу попиту від ціни товару називають функцією попиту,яку позначають через Qd(p), а її графік – кривою попиту. Крива попиту показує, скільки товару споживачі прагнуть придбати за тією ціною за одиницю, яку їм пропонують.
Рис.2.1. Крива попиту
Функцію попиту переважно задають графічним, табличним або аналітичним (алгебраїчним) способом. У випадку аналітичного підходу функція попиту матиме такий вигляд
Q(p) = a -b∙p(2.1)
Найважливішою детермінантою обсягу попиту є ціна.
Рух по кривій попиту показує зміну величини попиту, тобто кількості товару, яку споживач хоче і може купити, внаслідок зміни ціни товару при інших рівних умовах.
Закон попитувідображає зворотний зв’язок між ціною і обсягом попиту: кількість товару, на який виникає попит, зростає при зниженні ціни і скорочується при її підвищенні.
Закон попиту порушується для товарів Джіффена(дешевий товар, на який припадає велика частка бюджету споживача) і товарів Веблена (дорогий товар, який купується для престижу).
На попит впливають також інші змінні – нецінові чинники попиту:
· ціни інших благ;
· доходи споживачів;
· загальна кількість споживачів даного блага;
· смаки і вподобання споживачів (споживчі переваги);
· очікування зміни ціни та доходів;
· економічна політика держави.
Найчастіше зростання доходу споживача зумовлює збільшення попиту. Тому нормальнимє такий товар,попит на який збільшуєтьсяіз зростанням доходів. Але існують товари, які при зростанні доходів купують менше. Товари, попит на які при зростанні доходів зменшується, називають товарами нижчої споживчої цінності, абонижчими товарами.
Зміна цін на інші товари вказує на двоякий зв’язок між ними: існують товари-замінники (субститути) і товари, що доповнюють один одного (комплементи). Товари-замінники- це така пара товарів, у якій зростання ціни одного товару зумовлює збільшення попиту на інший. Взаємодоповнюючі товари – це такі товари, коли зростання ціни одного товару зумовлює зменшення попиту на інший товар.
Внаслідок зміни нецінових факторів відбуваються зміни в попиті, які відображаються у переміщенні кривої попиту.
Рис. 2.2. Переміщення кривої попиту
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 2999;