Склад і особливості обліку інших операційних, фінансових та інвестиційних доходів
До складу інших операційних доходів включаються:
дохід від первісного визнання та від зміни вартості активів, які обліковуються за справедливою вартістю (субрахунок 710);
доходи від реалізації іноземної валюти (субрахунок 711);
доходи від реалізації інших оборотних активів (виробничих запасів, малоцінних і швидкозношуваних предметів) (субрахунок 712);
доходи від операційної оренди активів (будинків, приміщень, устаткування, транспортних засобів, нематеріальних активів та ін.) (субрахунок 713);
доходи від операційної курсової різниці за операціями в іноземній валюті (субрахунок 714);
суми отриманих штрафів, пені, неустойок й інших санкцій за порушення господарських договорів, які визнані боржником або за якими отримані рішення суду, господарського суду про їхнє стягнення (субрахунок 715);
доходи від списання кредиторської заборгованості, за якою минув термін позовної давності (субрахунок 716);
відшкодування раніше списаних активів (надходження боргів, списаних у якості безнадійних) (субрахунок 717);
дохід від безоплатно одержаних оборотних активів (субрахунок 718);
інші доходи від операційної діяльності (субрахунок 719).
Для обліку інших доходів операційної діяльності Планом рахунків передбачений синтетичний рахунок 71 "Інший операційний доход". За кредитом рахунку відображається збільшення (одержання) доходу, за дебетом – суми непрямих податків (податку на додану вартість, акцизного збору й інших зборів (обов'язкових платежів) і списання в порядку закриття рахунку на субрахунок 791 "Результат операційної діяльності".
На субрахунку 710 "Дохід від первісного визнання та від зміни вартості активів, які обліковуються за справедливою вартістю" узагальнюється інформація про доходи від первісного визнання та зміни вартості активів, які обліковуються за справедливою вартістю, зокрема дохід від первісного визнання сільськогосподарської продукції і біологічних активів та від зміни справедливої вартості біологічних активів, який визначено відповідно до П(С)БО 30 "Біологічні активи"
На субрахунку 711 "Дохід від реалізації іноземної валюти" узагальнюється інформація про доходи від реалізації іноземної валюти. За кредитом цього субрахунку відображається дохід від реалізації іноземної валюти, а за дебетом – списання суми доходу на фінансовий результат.
На субрахунку 712 "Дохід від реалізації інших оборотних активів" узагальнюється інформація про доходи від реалізації оборотних активів (виробничих запасів, малоцінних і швидкозношуваних предметів і т. п.), а також необоротних активів та груп вибуття, утримуваних для продажу. За кредитом цього субрахунку відображається дохід від реалізації оборотних активів, включаючи суми непрямих податків і зборів, а за дебетом – суми непрямих податків, зборів та обов'язкових платежів, а також списання суми визнаного доходу на фінансовий результат, тобто на субрахунок 791 "Результат операційної діяльності".
На субрахунку 713 "Дохід від операційної оренди активів" узагальнюється інформація про доходи від оренди майна (крім фінансової), якщо ця діяльність не є предметом (метою) створення підприємства. За кредитом даного субрахунку відображається сума нарахованого доходу за оренду активів, включаючи суму податку на додану вартість, за дебетом – податок на додану вартість і списання чистого доходу на фінансовий результат.
На субрахунку 714 "Дохід від операційної курсової різниці" узагальнюється інформація про доходи від курсових різниць за активами й зобов'язаннями підприємства – пов'язаними з операційною діяльністю підприємства. За кредитом цього субрахунку відображаються суми доходу у вигляді курсової різниці від перерахування коштів в іноземній валюті на поточному та іншому рахунках, дебіторської та кредиторської заборгованості – монетарних статей, що виникли в ході операційної діяльності підприємства. За дебетом субрахунку 714 відображається списання на фінансовий результат сум доходу від курсових різниць.
Курсова різниця – це різниця між оцінками однакової кількості іноземної валюти при різних валютних курсах. Операційні курсові різниці виникають при перерахуванні тільки монетарних статей балансу, які відображають операційну діяльність підприємства.
Монетарні статті підлягають перерахуванню на дату балансу та дату погашення заборгованості. Немонетарні статті не можуть перераховуватися, а отже, за ними не виникає дохід від курсових різниць.
Дохід від операційної курсової різниці відображається при перерахуванні дебіторської заборгованості у випадку збільшення валютного курсу і при перерахуванні кредиторської заборгованості при зменшенні валютного курсу.
На субрахунку 715 "Одержані штрафи, пені, неустойки" узагальнюється інформація про штрафи, пеню, неустойки та інші санкції за порушення господарських договорів, які визнані боржником або щодо яких отримані рішення суду, арбітражного суду про їхнє стягнення, а також про суми з відшкодування понесених збитків. За кредитом субрахунку відображається сума доходу, а за дебетом – списання доходу на фінансовий результат.
На субрахунку 716 "Відшкодування раніше списаних активів" узагальнюється інформація про суми відшкодування підприємству вартості раніше списаних оборотних активів. За кредитом даного субрахунку провадяться записи сум, що надійшли в касу або на рахунок підприємства раніше списані безнадійні борги, втрати і нестачі (оборотні та необоротні активи), за дебетом – списання на фінансовий результат підприємства.
На субрахунку 717 "Дохід від списання кредиторської заборгованості" узагальнюється інформація про доходи від списання кредиторської заборгованості, що виникла в ході операційного циклу, по закінченні строку позовної давності.
На субрахунку 718 "Дохід від безоплатно одержаних оборотних активів" узагальнюється інформація про доходи від безоплатно одержаних оборотних активів (окрім фінансових інвестицій) і доходи від цільового фінансування, пов'язаного з операційною діяльністю.
На субрахунку 719 "Інші доходи від операційної діяльності" узагальнюється інформація про інші доходи від операційної діяльності, які не знайшли свого відображення на інших субрахунках рахунку 71 "Інший операційний дохід", зокрема, про доходи від операцій з тарою, від інвентаризації від діяльності житлово-комунальних і обслуговуючих господарств, дитячих дошкільних закладів, будинків відпочинку, санаторіїв та інших закладів оздоровчого та культурного призначення підприємства тощо.
Основні бухгалтерські проводки з обліку інших операційних доходів наведені в табл. 19.2.
Таблиця 19.2
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 1877;