Рахунки з обліку доходів від реалізації
Методологічні основи формування в бухгалтерському обліку інформації про доходи від звичайної діяльності підприємства і її розкриття у фінансовій звітності визначає Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 "Дохід", а визначення поняття "доходи" – П(С)БО 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності".
Згідно з П(С)БО 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності" п. 3 доходи – збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів або зменшення зобов'язань, які призводять до зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків власників).
Дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства) за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.
Не визнаються доходами такі надходження від інших осіб:
сума податку на додану вартість, акцизів, інших податків і обов'язкових платежів, що підлягають перерахуванню до бюджету й позабюджетних фондів.
сума надходжень за договором комісії, агентським та іншим аналогічним договором на користь комітента, принципала тощо.
сума попередньої оплати продукції (товарів, робіт, послуг).
сума авансу в рахунок оплати продукції (товарів, робіт, послуг).
сума завдатку під заставу або в погашення позики, якщо це передбачено відповідним договором.
надходження, що належать іншим особам.
надходження від первинного розміщення цінних паперів.
Відповідно до принципу нарахування та відповідності доходів і витрат, відображення доходів відбувається в момент їх виникнення незалежно від дати надходження або сплати коштів. Таке відображення доходів відповідає методу нарахувань в обліку.
Визнані доходи класифікуються в бухгалтерському обліку за наступними групами [7]:
дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг);
інші операційні доходи;
фінансові доходи;
інші доходи;
надзвичайні доходи.
Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, інших активів) визнається в разі наявності всіх наведених нижче умов:
покупцеві передані ризики й вигоди, пов'язані з правом власності на продукцію (товар, інший актив);
підприємство не здійснює надалі управління та контроль за реалізованою продукцією (товарами, іншими активами);
сума доходу (виручка) може бути достовірно визначена;
є впевненість, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигод підприємства, а витрати, пов'язані з цією операцією, можуть бути достовірно визначені.
Для обліку на підприємствах усіх видів доходу застосовуються рахунки сьомого класу. Бухгалтерський облік доходу від реалізації ведеться на рахунку 70 "Доходи від реалізації". На цьому рахунку узагальнюється інформація про доходи від реалізації готової продукції, товарів, робіт і послуг, а також про суму знижок, наданих покупцям і про інші відрахування з доходу.
Рахунок 70 "Доходи від реалізації" має такі субрахунки:
701 "Дохід від реалізації готової продукції"
702 "Дохід від реалізації товарів"
703 "Дохід від реалізації робіт і послуг"
704 "Вирахування з доходу"
705 "Перестрахування".
За кредитом субрахунків 701, 702, 703 відображається сума загального доходу разом із сумою непрямих податків (ПДВ, акциз), зборів (обов'язкових платежів), які включені в ціну продажу, за дебетом (щомісячне відображення належної суми непрямих податків, зборів (обов'язкових платежів), щорічне або щомісячне віднесення суми чистого доходу (дохід (виторг) мінус ПДВ, акциз, збори і обов'язкові платежі) на субрахунок 791 "Результат операційної діяльності".
На субрахунку704 "Вирахування з доходу" за дебетом відображаються суми надходжень за договорами комісії, агентськими та іншими аналогічними договорами на користь комітентів, принципалів; сума наданих після дати реалізації знижок покупцям, вартість повернених покупцем продукції та товарів та інші суми, що підлягають вирахуванню з доходу. За кредитом субрахунку 704 відображається списання дебетових оборотів на рахунок 79 "Фінансові результати".
На субрахунку705 "Перестрахування" підприємства, які є страховиками відповідно до Закону України "Про страхування", узагальнюють інформацію про частки страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) за договорами перестрахування. За дебетом субрахунку 705 відображаються суми часток страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), що належать перестраховикам за договорами перестрахування, за кредитом – частки страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), що повертаються перестраховиками у разі дострокового припинення договору перестрахування. Щомісяця сальдо субрахунку 705 списується (закривається) у кореспонденції із субрахунком 703 "Дохід від реалізації робіт і послуг".
Господарські операції і кореспонденцію рахунків за ними наведені в табл. 19.1.
Таблиця 19.1
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 2472;