Валютна система і особливості її формування вУкраїні
Національна валютна система - це державно-правова форма організації валютних відносин країни, яка регламентована національним законодавством і становить частину грошово-кредитної системи держави, що обслуговує переважно зовнішньоекономічний оборот товарів, послуг і капіталів. Загальну схему структури і призначення національної валютної системи можна відобразити схемою (див. далі).
Основними системоутворюючими елементами національної валютної системи є:
1.Національна валюта - грошова одиниця країни, склад її купюр та характер емісії. В Україні національною валютою з 1996 р. стала гривня.
2.Ступінь конвертованості національної валюти.Розрізняють вільно конвертовані валюти, частково конвертовані і неконвертовані валюти. Українська гривня належить до числа частково конвертованих валют. Ратифікацією угоди про приєднання України до статті VIII статуту МВФ Верховна Рада узаконила вільну конвертованість гривні в іноземні валюти в операціях за поточними платежами.
3.Режим курсу національної валюти.Законодавче право визначати режим валютного курсу гривні покладено на НБУ та Кабінет Міністрів України. За роки незалежності режим валютного курсу поступово змінювався від жорстко зафіксованого показника до регульованого коливання в межах валютного коридору і, нарешті, до нинішнього вільного плавання з 2000 р. під впливом попиту і пропозиції на валютному ринку.
4.Режим використання іноземної валюти на національній території взагальноекономічному обороті.Цей режим, як правило, стосується запровадження певних (обмежень і заборони окремих видів платежів. Заборона на використання чужоземної валюти у внутрішніх платежах в Україні введена лише у 1995 р. Водночас за деякими платежами її використання дозволе ще й зараз, в тому числі надання інвалютних позичок комерційним банкам, оплата послуг міжнародних авіакомпаній, митниці та інших зовнішньо економічних розрахунків.
5.Режими формування та використання державних золотовалютних резервів. Він встановлюється для забезпечення стабільності національних грошей і може проявлятися удвох аспектах:
а) як форма жорсткої прив'язки вартості національної валюти до певної іноземної валюти чи кошика валют;
б) як форма використання валютних запасів для підтримки рівноваги на національному валютному ринку і стабільності зовнішньої і внутрішньої вартості грошей.
6. Режим валютних обмежень,які вводяться чи скасовуються законодавчим органом залежно від економічної ситуації в країні.
7.Регламентація внутрішнього валютного ринку і ринку коштовних металів.
8.Регламентація міжнародних розрахунків і міжнародних кредитних відносин.
9.Визначення національних органів, на які покладено обов'язки розробки і реалізації валютної політики.
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 1831;