Типи грошових реформ
За глибиною перетворень і вдосконалень механізму регулювання грошового обороту стосовно нових соціально-економічних умов грошові реформи класифікують так:
по-перше, повні грошові реформи;
по-друге, реформи часткового типу;
по-третє, грошові реформи для проведення спеціальних стабілізаційних заходів.
Радикальними грошовими реформами стаютьті з них, що формують нову грошову систему та забезпечують становлення нових якісних елементів її функціонування.
Грошові реформи для внесення часткових зміну діючі грошові системи є менш радикальними. В ході їх проведення реформуються окремі елементи грошової системи.
Ще менш радикальний характер мають грошові реформи для проведення спеціальних стабілізаційних заходів,які передбачають використання важелів обмеження інтенсивності інфляційного процесу чи подолання його наслідків шляхом девальвації чи ревальвації, ревалоризації і реставрації грошової одиниці.
Критеріями моделювання грошових реформ:
1) механізм реалізації грошових реформ формального типу,які переважно зводяться лише до впровадження нових зразків купюр з одночасним або поступовим вилученням тих, що перебували в обігу, але без зміни масштабу цін;
2) грошові реформи з деномінацією грошового обігу,коли провідним складовим елементом грошової реформи стає ліквідація сили грошей для одних знаків і заміна їх функцій іншими грошовими знаками шляхом обміну та заміни чинного масштабу цін, заробітної плати і тарифів на послуги.
За характером обміну старих грошей на нові розрізняють грошові реформи конфіскаційного і неконфіскаційного типів. За грошових реформ неконфіскаційного типу обмін грошей здійснюється за єдиним співвідношенням.
Грошові реформи конфіскаційного типу формують диференційоване співвідношення обміну грошей залежно від форми запасу старих грошей.
Залежно від мети проведення й глибини перебудови наявної грошової системи розрізняють грошові реформи у вузькому і широкому розумінні. Грошову реформу у вузькому розумінні цього поняття класифікують тоді, коли йдеться про проведення обмежених заходів, що пов'язані із заміною діючої грошової одиниці на нову та відповідною стабілізацією грошей без якісної перебудови системи грошового обігу. Грошові реформи в широкому розумінніпередбачають впровадження в обіг не тільки нової грошової одиниці, а й структурну перебудову діючої системи грошово-валютних, і кредитних відносин, запровадження принципово нової за структурою і змістом системи грошового обороту.
В залежності від часового періоду реформувань розрізняють одномоментні грошові реформи й реформи паралельного типу.
Одномоментні реформи,як правило, пов'язані із введенням в обіг нових грошей за короткий строк (7-15 днів). Грошові реформи конфіскаційного типу проводяться якомога коротшим строком, щоб власники великих запасів грошей не встигли сховати їх від конфіскації.
Грошові реформи паралельного типувипуск в оборот нових грошей здійснюють поступово, паралельно з проведенням радикальних перетворень в економіці, фінансах і грошовому обігу.
Світовий досвід знає два основних методи проведення грошових реформ: метод блокування банківських рахунків на заздалегідь визначений строк або навіть на невизначений термін і метод списання готівки та коштів населення на банківських рахунках з одночасною заміною їх на нову грошову одиницю за єдиним чи диференційованим співвідношенням.
Метод списання готівки і коштів населення на банківських рахунках за одночасної їх заміни на нову грошову одиницю за єдиним або диференційованим співвідношенням. Цей метод переважно використовується в процесі проведення одномоментних грошових реформ.
Система паралельного обігу валют є найменш ризиковою грошовою реформою, успіх в якій досягається без конфіскаційних заходів.
Тема 6
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 1916;