Порядок позасудового захисту прав споживачів


При звертанні із заявами і скаргами в державні органи й об'єднання громадян, громадянам-споживачам права яких порушені, варто керуватися Законом України «Про звертання громадян».

Під звертаннями громадян варто розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги. У нашому випадку нас цікавлять саме заяви і скарги.

Заява - звертання громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією і чинним законодавством їхніх прав та інтересів або повідомлення про порушення діючого законодавства, або про недоліки у діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності.

Скарга - звертання з вимогою про відновлення прав і захисту законних інтересів громадян.

Ст. 5 Закону встановлює наступні вимоги до звертання: Звертання адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадових осіб, до повноважень яких відноситься рішення поставлених у звертанні питань. У звертанні повинні бути зазначені прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладена суть поставленого питання, зауваження, пропозиції, заяви або скарги, прохання або вимоги.

Звертання може бути усним (викладеним громадянином і записаним посадовою особою на особистому прийомі) або письмовим, направленим поштою або переданим громадянином у відповідний орган, установу особисто або через уповноважену особу, якщо ці повноваження оформлені відповідно до діючого законодавства. Звертання може бути подане як окремою особою (індивідуальне), так і групою осіб (колективне). Письмове звертання повинне бути підписане заявником (заявниками) із вказівкою дати.

Звертання, оформлене без дотримання цих вимог, повертається заявнику з відповідними роз'ясненнями не пізніше чим через десять днів із дня його надходження. Звертання, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю і розгляду.

Ст. 20 передбачає терміни розгляду звертань громадян. Звертання розглядаються і вирішуються в термін не більший одного місяця з дня їхнього надходження, а ті, які не мають потреби в додатковому вивченні, невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів із дня їх одержання. Якщо в місячний термін вирішити поставлені в звертанні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала заяву. При цьому загальний термін рішен­ня питань, поставлених у звертанні, не може перевищувати сорока п'яти днів. Звертання громадян пільгової категорії розглядаються в першочерговому порядку.

У випадку порушення законодавства про захист прав спожи­вачів, відповідно до Указу Президента «Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності» передбачене проведення позапланової перевірки винятково на підставі отриманих від споживачів скарг про порушення такими суб'єктами вимог законодав­ства про захист прав споживачів.

Скарга споживача повинна бути подана в письмовому вигляді і містити відомості про його прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання, серію і номер паспорту або іншого документу, що засвідчує особу, а також дані про товар, при продажі якого були порушені права споживача. Органи у справах захисту прав споживачів не мають права розголошувати зазначені відомості про споживача, що подав скаргу.

За порушення законодавства про захист прав споживачів, крім відновлення порушеного права конкретної особи, відшкодування морального і матеріального збитку, до суб'єктів підприємницької діяльності можуть застосовуватися штрафні санкції, на підставі результатів перевірки, оформлених відповідним актом перевірки. Накладення стягнення оформляється постановою в трьох екземплярах. Перший екземпляр залишається в органу у справах захисту прав споживачів. Другий у триденний термін направляється продавцеві (або його адміністрації) під розписку. Третій - органу Державної податкової інспекції по місцезнаходженню суб'єкта господарювання. Постанова про накладення стягнення обов'язкова для виконання продавцем.



Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 1554;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.007 сек.