Позасудовий захист прав споживачів шляхом звертання в громадські організації
На даному етапі перелік органів, що здійснюють позасудовий захист прав споживачів є вичерпним.
Крім державних органів, що здійснюють захист прав споживачів, існують громадські органи (у вигляді організацій, об'єднань споживачів), що утворилися в силу так званого консьюмеристського руху - руху споживачів на захист своїх прав ще близько 100 років тому.
Наприкінці 1970 року громадський рух споживачів виявляється й в Україні. Перші споживчі центри з'явилися в Одесі, Києві, Донецьку, Дніпропетровську, Харкові. Крім того, у 1989 році була заснована громадська, неурядова і неполітична організація «Українська асоціація споживачів», що діє і сьогодні, вирішуючи такі завдання:
- створення в Україні консультаційно-експертної бази, лабораторій і центрів якості в регіонах;
- незалежне вивчення якості споживчих товарів;
- інформаційне обслуговування споживачів;
- надання професійної юридичної допомоги громадянам;
- розвиток руху споживачів за свої права на всій території України.
Таким чином, в Україні була створена система недержавних органів, покликаних здійснювати захист прав і законних інтересів споживачів, що базується на тих же принципах, що і подібні системи в інших країнах, а також враховує і використовує їхній досвід.
Створення громадських об'єднань споживачів передбачено у всіх державах. Правове положення цих об'єднань регулюється, як Законом «Про захист прав споживачів», так і спеціалізованим законодавством про об'єднання громадян. При цьому, Закон «Про захист прав споживачів» лише містить визначені доповнення до загальних правил громадських організацій і надає деякі виключні права, що іншим суспільним об'єднанням належати не можуть (наприклад, право на пред'явлення позову в інтересах невизначеного кола споживачів).
Громадські організації діють стихійно, але при цьому забезпечуються всебічною підтримкою з боку держави. З них можна виділити наступні.
1. Соnsumегs Іntегnаtiоnаl (СІ) - Міжнародна організація союзів споживачів при ООН (Лондон).
2. «Конфоп» - Міжнародна конференція товариств споживачів (Москва).
3. Українська асоціація споживачів (Київ).
4. Обласні асоціації споживачів.
5. Міські суспільства із захисту прав споживачів.
6. Товариство незалежних споживачів.
Ст. 24 Закону України «Про захист прав споживачів» передбачає, що з метою захисту своїх законних прав та інтересів громадяни мають право об'єднуватися на добровільній основі в громадські організації споживачів (об'єднання споживачів).
Об'єднання споживачів є громадськими організаціями, що здійснюють свою діяльність відповідно до Закону України «Про об'єднання громадян» і Закону України «Про захист прав споживачів».
Держава надає підтримку діяльності об'єднань споживачів з метою допомоги в реалізації споживачами їхніх законних прав.
В Україні об'єднання споживачів можуть представляти інтереси і захищати права, як окремих споживачів, так і їхнього необмеженого кола, у тому числі, і тих що не є членами подібних об'єднань. Вони мають право представляти свої інтереси й інтереси споживачів у судових і позасудових органах, у тому числі на державному рівні, а також реалізовувати інші права, передбачені ст. 25 Закону України «Про захист прав споживачів».
Безумовно у законодавчій і виконавчій владі України має бути чимала робота зі створення цілісної концепції щодо захисту прав споживачів. Як свідчить світовий досвід, пріоритет у даній області зберігається за державою, що може і повинне бути дійсним гарантом захисту прав споживачів. Звичайно, це анітрохи не применшує важливості і значимості ролі громадян як споживачів, і судових органів, покликаних захищати їхні законні права й інтереси.
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 1541;