Структура і суть грошового ринку
Грошовий ринок — частина ринку позикових капіталів, де здійснюються переважно короткострокові (від одного дня до одного року) депозитно-позикові операції, що обслуговують головним чином рух оборотного капіталу фірм, короткострокових ресурсів банків, установ, держави і приватних осіб.
Інструментами грошового ринку є векселі, депозитні сертифікати, банківські акцепти. Його основні інституції — банки, облікові установи, брокерські й дилерські фірми.
Грошовому ринку властиві такі елементи як попит, пропозиція, ціна. Попит має форму попиту на позики, пропозиція — форму пропозиції позик, а ціна — форму відсотка на позичені кошти.
Розмір відсотка визначається не величиною вартості, яку несуть у собі позичені гроші, а їх споживчою вартістю — здатністю надавати позичальнику потрібні блага. Зміни ставки відсотка впливають на попит на грошовому ринку: при зростанні ставки попит знижується, а при зниженні — підвищується. Оскільки пропозиція грошей автоматично не веде до зміни ставки: при підвищенні ставки виникає надлишок грошей, а при зниженні ставки - нестача грошей. На грошовому ринку розрізняють кілька видів відсоткових ставок: облігаційна, банківська, облікова, міжбанківська тощо.
Попит на гроші - це платоспроможна потреба або сума грошей, яку покупці можуть і мають намір заплатити за необхідні для них товари та послуги. В найбільш загальному вигляді він є функцією: рівня цін та інтенсивності товарно-грошового обороту або інтенсивності здійснення угод, схильності суб’єктів економіки до заощаджень.
Пропозиція грошей складається з готівкових та безготівкових грошей, які в залежності від ступеня ліквідності об'єднуються в грошові агрегати Ml, М2, МЗ. На пропозицію грошей впливають такі фактори: грошова база, резерви банків, купівля-продаж Центральним банком цінних паперів, обов'язкове резервування, зміни у співвідношенні "готівка - чекові депозити" та "термінові депозити - чекові депозити", добробут населення, процентна ставка, банківська паніка; наявність та обсяги тіньового сектору економіки та протиправної діяльності.
Основними економічними методами регулювання грошової маси є: визначення обсягів кредитів, які надаються банківськими інститутами, купівля та продаж державних цінних паперів та іноземної валюти, визначення норм обов'язкових резервів, що розміщуються у Центральному банку банківськими установами, визначення процентних ставок за кредити, що надає Центральний банк банкам другого рівня, схильності суб'єктів економіки до заощаджень.
Грошовий ринок слід також розглядати як механізм відносин між юридичними особами, які потребують коштів для свого розвитку, з одного боку, і організаціями й громадянами (населенням, домашніми господарствами), які можуть надати такі кошти, — з другого.
Дата добавления: 2020-10-14; просмотров: 432;